Sejm za wzrostem akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

Nowelizacja przewiduje m.in. 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Poparło ją 243 posłów, 201 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przewiduje 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Podatkiem objęty zostanie również płyn do e-papierosów. Sejm przyjął również nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Pinkas: Papierosy powinny być ekstremalnie drogie

Musimy być krajem pryncypialnym i doprowadzić do sytuacji, żeby Polska w 2030 r. była wolna od tytoniu – powiedział główny inspektor sanitarny....

zobacz więcej

Rząd szacuje, że wzrost akcyzy przyniesie dodatkowe miliard 700 milionów złotych wpływów do budżetu. Środki te mają zostać przekazane na wydatki realizowane w ramach polityki zdrowotnej.

Sejm przyjął również nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Za jej uchwaleniem opowiedziało się 233 posłów, a 215 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zmienia nazwę funduszu na „Fundusz Solidarnościowy” i wprowadza możliwość udzielania wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym. Ze środków funduszu mają zostać sfinansowane między innymi trzynasta emerytura i zasiłek pogrzebowy.

Obie nowelizacje trafią teraz do Senatu, który może je przyjąć w niezmienionym kształcie, odrzucić w całości lub wprowadzić do nich poprawki.

źródło:

Zobacz więcej