Gasiuk-Pihowicz: Stelina jest zależny od PiS, bo dostał tytuł od Dudy. Internauci reagują

Jakub Selina został profesorem nauk prawnych w 2018 r., a więc tytuł ten mógł mu nadać tylko Andrzej Duda (fot. PAP/Leszek Szymański)

Nie jestem związany z PiS; znam osoby z różnych partii, ale nie za dużo, bo po prostu nie funkcjonuję w polityce, ja się polityką nie zajmuję – powiedział w czwartek prof. Jakub Stelina odpowiadając na pytania posłów z sejmowej komisji sprawiedliwości. Zdaniem wiceprzewodniczącej komisji, Kamili Gasiuk-Pihowicz z KO, kandydat na sędziego TK nie jest wcale apolityczny. Jej argumentacja spotkała się z krytyką internautów.

Gasiuk-Pihowicz sfotografowała się z kapustą. Myślała, że znalazła przykład drożyzny

„Zakupy na targu w Różanie, od których zaczęłam dzień udowodniły jak w ostatnich czterech latach podrożały ceny żywności. Podstawowe produkty...

zobacz więcej

W czwartek prof. Jakub Stelina uzyskał pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wiceprzewodnicząca komisji Kamila Gasiuk-Pihowicz twierdzi, że wbrew złożonym deklaracjom jest on zależny od partii rządzącej. Swoimi wątpliwościami postanowiła podzielić się z użytkownikami Twittera.

W jej ocenie o zależności prof. Steliny od PiS mają świadczyć trzy fakty: nadanie mu tytułu profesora przez Andrzeja Dudę, napisanie przez niego rozprawy doktorskiej pod kierunkiem śp. Lecha Kaczyńskiego oraz recenzowanie doktoratu obecnego wiceministra sprawiedliwości.

Wpis Gasiuk-Pihowicz spotkał się z reakcją wielu internautów. Zwrócili oni uwagę, że tytuł naukowy profesora jest zawsze nadawany przez urzędującego prezydenta Polski. Jakub Stelina został profesorem w 2018 r., a więc tytuł ten mógł mu nadać tylko Andrzej Duda.

Jeden z internautów podkreślił ponadto, że urzędujący prezydent nie nadaje profesury uznaniowo, ale na wniosek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. „Trzeba mieć znaczący dorobek naukowy, zebrane pkt za publikacje, etc. Nie ma znaczenia opcja polityczna” – wyjaśnił.

Jakub Stelina jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018.

źródło:
Zobacz więcej