RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak obliczyć wiek psa? Naukowcy opracowali nowy sposób

Ponieważ różne rasy psów starzeją się inaczej, prawdopodobnie nigdy nie będzie jednego uniwersalnego rozwiązania (fot. Shutterstock/4 PM production)

Przeliczanie wieku psa na wiek człowieka jest bardziej skomplikowane od prostego mnożenia przez siedem – informuje „bioRxiv”.

Spacery z psem to samo zdrowie? Seniorzy powinni uważać

Wyprowadzanie psów na spacer stanowi dla starszych Amerykanów okazję do regularnej aktywności fizycznej, ale naukowcy z University of Pennsylvania...

zobacz więcej

Nie wiadomo, skąd się wziął rozpowszechniony sposób porównywania wieku psa i człowieka, opierający się na mnożeniu przez siedem. Zdaniem specjalistów to zbyt duże uproszczenie. Niektóre duże rasy – jak mastif – żyją tylko 6-7 lat, podczas gdy pudle miniaturowe czy chihuahua – 17, 18 lat, a nawet więcej.

Genetycy Tina Wang i Trey Ideker z University of California w San Diego opracowali metodę opartą na w miarę obiektywnym wskaźniku postępów procesów starzenia – metylacji DNA.

Zarówno w przypadku ludzi, jak i psów do cząsteczek DNA przyłączają się z wiekiem grupy metylowe. Metylacja może zmieniać aktywność DNA bez zmiany samej jego sekwencji, a z punktu widzenia badaczy procesów starzenia jest jego dogodnym wskaźnikiem (to tak zwany zegar epigenetyczny).

Ponieważ poszczególne rasy psów są genetycznie bardzo jednorodne, badacze z San Diego porównali związaną ze starzeniem metylację DNA 104 labradorów–retrieverów w różnym wieku z wynikami próbek krwi 320 osób (od roku do 103 lat) oraz 133 myszy.

Pies uwięziony w ogrodzeniu. Uratowała go policja

Suwalscy policjanci uratowali psa uwięzionego na terenie ogrodzonego zbiornika retencyjnego w gminie Raczki w woj. podlaskim. Dzięki szybkiej...

zobacz więcej

Okazało się, że u psów tempo starzenia w ciągu całego życia zmieniało się w inny sposób niż u ludzi.

Nowa formuła obliczania odpowiednika ludzkiego wieku zakłada pomnożenie logarytmu naturalnego z wieku psa w latach przez 16, a następnie dodaniu 31.

Największe podobieństwa dotyczyły młodych psów i młodych ludzi oraz starszych psów i starszych ludzi.

I tak wiek siedmiu tygodni u psów odpowiada dziewięciu miesiącom u ludzi – wówczas wyrzynają się zęby mleczne szczeniąt i niemowląt. Średnia długość życia obu gatunków również się zgadza – 12 lat dla labradorów i 70 lat dla ludzi.

Psy przechodzą dojrzewanie płciowe i osiągają dojrzałość płciową szybciej niż ludzie, więc wiek pomiędzy okresem dojrzewania a średnim wiekiem nie pasuje – pięcioletni labrador ma około 56 ludzkich lat. Jednak proces metylacji u psów zwalnia z wiekiem.

Ponieważ różne rasy starzeją się inaczej, prawdopodobnie nigdy nie będzie jednego uniwersalnego rozwiązania.

źródło:

Zobacz więcej