RAPORT

Pogarda

„Polska najbardziej antysemickim krajem”. Kontrowersyjna interpretacja ankiety

Ankieterzy Ligi Przeciw Zniesławieniom przedstawili mieszkańcom 18 krajów opinie na temat Żydów(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Ankieterzy Ligi Przeciw Zniesławieniom przedstawili mieszkańcom 18 krajów opinie na temat Żydów(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

„Żydzi za dużo mówią o tym, co ich spotkało podczas Holokaustu” – twierdząca odpowiedź udzielona przez 74 proc. Polaków na to pytanie to główna przyczyna, dla jakiej żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL) uznała Polskę za najbardziej antysemicki kraj świata. Zdaniem ADL taka opinia to „antysemicki stereotyp”. „Nie wiem, co oni chcą osiągnąć atakując ciągle Polskę? – skomentował ten sondaż Jonny Daniels. Zaś kilka tygodni wcześniej ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben-Zvi oświadczył, że „twierdzenie, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda”. Nawią

Ambasador Izraela: Twierdzenie, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda

W Polsce istnieją przejawy antysemityzmu, ale powiedzieć, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda – podkreślił na antenie Radia Zet...

zobacz więcej

Ankieterzy Ligi Przeciw Zniesławieniom przedstawili mieszkańcom 18 krajów, w większości europejskich, opinie na temat Żydów prosząc, by badani ocenili, czy zgadzają się z daną opinią, czy nie.

Pytano między innymi o to, czy Żydzi „są bardziej lojalni wobec Izraela niż wobec kraju zamieszkania”, „mają za duży wpływ na świat biznesu”, „są obiektem nienawiści z powodu swojego zachowania”, „mają zbyt dużą kontrolę nad mediami” itd. Oraz o to, czy „za dużo mówią o tym, co ich spotkało podczas Holokaustu”.

Każde z tych zdań ADL uznała za „antysemicki stereotyp”. 74 proc. ankietowanych Polaków zgodziło się z prezentowaną opinia na temat narracji o Holokauście. Wysoki był również odsetek odpowiedzi na opinię o wpływie na świat biznesu (50 proc., podobnie jak w Rosji, natomiast np. na Węgrzech zgodziło się z tą opinią 71 proc. ankietowanych, a na Ukrainie 72 proc.).

Znacznie mniej Polaków i mieszkańców wschodniej Europy uważa Żydów za mniej lojalnych wobec kraju zamieszkania niż wobec Izraela. Taką opinię podzielają głównie mieszkańcy Europy Zachodniej, Brazylii i RPA.

Na podstawie ankiety uznano za antysemitów 48 proc. Polaków, 47 proc. mieszkańców RPA, 46 proc. Ukraińców i 42 proc. Węgrów. U Niemców, z których również wielu stwierdziło, że Żydzi za dużo mówią o Holokauście, odsetek ten ma wynosić 15 proc.

„Jak wszyscy wiedzą, w sondażach wszystko zależy od tego, jak sformułujesz pytanie. Jako Żyd obecnie bezpieczniejszy jestem chodząc po ulicy w jarmułce w Warszawie niż w niemal każdej innej stolicy w Europie. Nie mam pojęcia, co te organizacje chcą osiągnąć, atakując ciągle Polskę” – w ten sposób skomentował sondaż ADL szef Fundacji From The Depths, Jonny Daniels. Kilka tygodni przed ogłoszeniem kontrowersyjnej interpretacji ankiety ADL ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben-Zvi oświadczył, że „twierdzenie, że Polska to kraj antysemicki, to absolutna nieprawda”. Z kolei ocalony z Holokaustu Edward Mosberg wielokrotnie ostro krytykował ministra spraw zagranicznych Izraela, Israela Katza, który oskarżał Polaków o „antysemityzm wyssany z mlekiem matki”. Mosberg oświadczył, że nie pojedzie do Izraela, dopóki Katz nie przeprosi narodu polskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej