RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wystawiali fałszywe wizy za pieniądze. Strażnicy graniczni rozbili gang

Członkom gangu grozi do 12 lat więzienia (fot. Shutterstock/Lukasz Wrobel)
Członkom gangu grozi do 12 lat więzienia (fot. Shutterstock/Lukasz Wrobel)

Rozbito gang, który zajmował się organizowaniem nielegalnej migracji. Z fałszywymi dokumentami granicę przekroczyło ponad 13 tys. osób.

Bossowie „Pruszkowa” będą wolni za kaucje od 150 do 400 tys. zł

Bossowie mafii pruszkowskiej: Andrzej Z. ps. Słowik, Leszek D. ps. Wańka oraz Janusz P. Parasol, oskarżeni m.in. o udział w wyłudzeniach VAT,...

zobacz więcej

Śledztwo dotyczy gangów, które od początku 2012 roku do końca czerwca 2019 roku organizowały nielegalne przekraczanie polskiej granicy. Przestępcy ułatwiali również pobyt w UE obywatelom państw spoza Unii Europejskiej.

Strażnicy graniczni zatrzymali w sumie 17 osób podejrzanych o udział w gangu.

Jak tłumaczy Prokuratura Regionalna w Lublinie zatrzymania dotyczą członków grupy przestępczej kierowanej przez Krzysztofa Ł., która działała na terenie Kraśnika. Podejrzany ten współpracował z przestępcami z innych państw, w tym przede wszystkim Ukrainy, Rosji i Turcji.

Ustalono, że grupa organizowała nielegalny pobyt głównie obywatelom Ukrainy, Rosji, Turcji, Iranu i Libanu. Klienci dostawali wizy i wjeżdżali do Polski, ale też do Niemiec, Szwecji oraz Holandii.

Przestępcy wykorzystywali też wnioski o wydanie zezwolenia o pracę. Za pomocą tych dokumentów w urzędach wojewódzkich można było uzyskać zezwolenie na pracę w Polsce dla cudzoziemca. Obydwa typy dokumentów służyły następnie do uzyskania wiz krajowych lub wiz Schengen.

Grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 13019 osób. Zarobili na tym ponad 2,3 mln euro.

Członkom gangu grozi do 12 lat więzienia. Cztery osoby, którym postawiono najcięższe zarzuty, zostały tymczasowo aresztowane. Pozostali pozostają pod dozorem policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej