RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Funty, euro, korony szwedzkie. Przemyt gotówki na granicy z Ukrainą

Na przejściu w Budomierzu funkcjonariusze wykryli u obywatela Ukrainy blisko 67,5 tys. euro w gotówce (fot.  Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie)
Na przejściu w Budomierzu funkcjonariusze wykryli u obywatela Ukrainy blisko 67,5 tys. euro w gotówce (fot. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie)

Blisko 800 tysięcy złotych w gotówce znaleźli w czasie kontroli podróżnych na dwóch przejściach granicznych na Podkarpaciu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Pieniądze, z naruszeniem obowiązujących procedur, przewoziło dwóch obywateli Ukrainy. Usiłowali wwieźć gotówkę na przejściach w Medyce i Budomierzu, jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Poszukiwany przez Interpol za zabójstwo wpadł w Medyce

32-letni Ukrainiec poszukiwany w 190 krajach świata tzw. czerwoną notą Interpolu za zabójstwo został zatrzymany przez Straż Graniczną w Medyce w...

zobacz więcej

– W pierwszym przypadku podczas kontroli osób przekraczających pieszo polsko-ukraińską granicę w Medyce, funkcjonariusze wykryli u obywatela Ukrainy 36 tysięcy funtów brytyjskich, 30 tysięcy koron szwedzkich oraz 300 tysięcy złotych – powiedziała Chabowska.

Dodała, że „podróżny wprawdzie złożył deklarację dewizową, ale na znacznie niższą kwotę, deklarując przywóz 200 tysięcy złotych”.

Po przeliczeniu okazało się, że równowartość wszystkich przewożonych pieniędzy jest znacznie wyższa. Kwota przekracza 490 tys. zł. Na poczet kary grożącej mężczyźnie zabezpieczona została kwota 20 tysięcy złotych.

Z kolei na przejściu w Budomierzu podczas rutynowej kontroli busa funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli u obywatela Ukrainy blisko 67,5 tys. euro w gotówce.

– 45-letni mężczyzna, wjeżdżając do Polski, nie zgłosił do kontroli środków pieniężnych. Pieniądze schowane były w jego bagażu podręcznym – oznajmiła rzeczniczka.

– W związku z niedopełnieniem obowiązku dokonania zgłoszenia przeciwko podróżnemu wszczęte postało postępowanie karne skarbowe i na poczet grożącej kary grzywny zabezpieczona została kwota 10 tys. zł – zaznaczyła Chabowska

W sumie w tych dwóch przypadkach równowartość ujawnionej gotówki sięga 800 tys. zł. Chabowska przypomniała, że osoby przekraczające granicę, mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza 10 tys. euro. Za niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych grozi kara grzywny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej