Rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u

Rząd przyjął projekt ustawy ws. tzw. Małego ZUS-u Plus. Przewiduje on obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych firm od ich dochodów.

Morawiecki w Sejmie: Nie ma podatku, którego nie obniżyliśmy

– Część pytań chyba pisaliście cztery lata temu – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów zadanych po expose. – Nie...

zobacz więcej

Mały ZUS Plus to część zapowiadanego w kampanii wyborczej „Pakietu dla przedsiębiorców” i stanowi rozszerzenie obowiązującej od początku tego roku ulgi znanej jako mały ZUS.

Celem jest wsparcie najmniejszych przedsiębiorców, dla których „sztywna wysokość składek na ubezpieczenie społeczne” jest za dużym obciążeniem.

Resort rozwoju szacuje, że z tzw. Małego ZUS-u Plus od nowego roku będzie mogło skorzystać około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców. Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Podkreślono, że jest to rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 r. zamknie się w kwocie 120 tys. zł.

Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 mld zł w przyszłym roku i nawet 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców.

W przygotowaniach do exposé pomogła cała rodzina

Premier wygłasza dziś w Sejmie exposé. Wcześniej szef rządu pochwalił się, że jest gotowy do tego wyzwania. „Wsparcie od Dzieci – jest, wsparcie od...

zobacz więcej

Minister minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że obecnie z małego ZUS-u korzysta ok. 180 tys. małych firm.

– Rozszerzamy (przyjętym w czwartek przez rząd projektem) pulę potencjalnych beneficjentów. Zakładamy, że beneficjentami będzie mogło być ok. 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców – powiedziała.

Emilewicz dodała, że obecne rozwiązania dotyczą tych firm, których roczny przychód nie przekracza 63 tys. zł, po zmianie ma to być 120 tys. zł.

– Jest to rozwiązanie, które łączy przychód i dochód. Mamy kategorię wejścia do systemu przychodową, ale składkę na ubezpieczenia społeczne płacimy proporcjonalnie od dochodu – wskazała minister.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że liczy na to, iż parlament szybko przepracuje projekt, tak by ustawa mogła wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Zwróciła uwagę, że jeśli tak się stanie, to przedsiębiorcy będą mogli zgłosić się do ZUS do 31 stycznia 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej