RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzułmańscy studenci w Polsce chcą przerw na modlitwę

Na uczelni studiuje wielu studentów z krajów muzułmańskich (fot. Shutterstock/  Sorin Vidis)
Na uczelni studiuje wielu studentów z krajów muzułmańskich (fot. Shutterstock/ Sorin Vidis)

Muzułmańscy studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zwrócili się do uczelni o dostosowanie harmonogramu zajęć do terminarza modlitwy. Ta odpowiada, że to utrudniałoby jej pracę.

Muzułmanin zabił chrześcijankę, bo nie chciała przejść na islam

Pakistański muzułmanin zamordował chrześcijankę, ponieważ nie chciała przejść na islam i wyjść za niego. Do tragedii doszło w Fajsalabadzie we...

zobacz więcej

Studenci z Indonezji zgłosili to już opiekunowi roku, który przedstawił sytuację pani prodziekan Wydziału Humanistycznego.

Jak mówi w rozmowie z portalem tvp.info dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK, „w tej chwili nie ma takiej możliwości (wprowadzenia na przerwy na modlitwę), utrudniałoby to pracę uczelni”.

Naukowcy z UMK w Toruniu byli zaskoczeni postulatem studentów, do tej pory nie było oczekiwań dotyczących życia religijnego.

– Była to prośba ustna, więc na razie sprawa nie ma charakteru formalnego. Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy takiej możliwości. Możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym, dla różnych wyznań – powiedziała „Gazecie Pomorskiej” Walusiak-Bednarek.

Gazeta skontaktowała się z Centrum Kultury Muzułmańskiej w Poznaniu, które poinformowało, że nie ma potrzeby dostosowywania programu zajęć do modlitwy muzułmańskiej.

„Owszem, jeśli studenci nie mają meczetu, a tak jest w Toruniu, warto byłoby wygospodarować im miejsce. Wystarczy pokój z dywanem, ewentualnie z wykładziną. No i oczywiście miejsce do ablucji, aby mogli się przed modlitwą obmyć. Resztę studenci zorganizują sobie sami” – informuje Centrum.

Duchowny z Centrum Kultury Muzułmańskiej przyznaje, że dostosowanie harmonogramu zajęć do potrzeb duchowych studentów w Polsce byłoby dość trudne.

„Pory modlitwy są zależne od położenia słońca. Sprawę komplikowałaby dodatkowo sezonowa zmiana czasu. Owszem, muzułmanin powinien modlić się pięć razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, nic się nie stanie, jeśli pomodlą się po zajęciach. Tak samo jest na Zachodzie” – mówi duchowny w rozmowie z „Gazetą Pomorską”.

Obecnie na UMK w Toruniu studiuje 140 muzułmanów. Najwięcej jest pochodzenia tureckiego.

źródło:
Zobacz więcej