Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

ASF się rozprzestrzenia. Będą strzelać do dzików w lasach Trójmiasta

Tereny wokół Gdańska są objęte tzw. żółtą strefą (fot. Shutterstock/ Neil Burton)

W trójmiejskich lasach rusza odstrzał dzików. Wszystko przez rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń. Dwa miesiące temu cały teren Gdańska znalazł się w tzw. żółtej strefie, objętej restrykcjami w związku z epidemią.

ASF u dzika w woj. lubuskim

Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto u dzika w woj. lubuskim – poinformował w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Obecność...

zobacz więcej

Jak informuje portal trójmiasto.pl, do końca tego roku odbędą się trzy odstrzały redukcyjne dzików – w czwartek, 21 listopada, w czwartek, 5 grudnia i w poniedziałek, 23 grudnia - w godz. 7.30-15.30 na terenie obwodu łowieckiego nr 69 w leśnictwach Zwierzyniec, Witomino, Sopot, Renuszewo i Matemblewo.

– Odstrzał obejmie obwód łowiecki przylegający do Trójmiasta, jego teren znajduje się pomiędzy miastem a obwodnicą. W ogóle nie wchodzimy na teren dzielnic, odstrzał odbędzie się wyłącznie w lesie – powiedział Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Jak dodał, „odstrzał redukcyjny wykonują tylko osoby odpowiednio przeszkolone i doświadczone”.

– Nigdy nie było przypadku, aby doszło do jakiegokolwiek niebezpiecznego incydentu. Jeżeli chodzi o mieszkańców, to powinni oni zastosować się do oznakowań, które mogą napotkać w lesie – stwierdził Plonus.

Portal zaznacza, że ze względu na wysokie ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby wśród zwierząt nie ma możliwości odłowu dzików z terenów miasta.

źródło:
Zobacz więcej