RAPORT

Pogarda

Operatorzy komórkowi mają coraz większą część rynku www

Internet w telefonie to codzienność (fot. REUTERS/Abdullah Rashid)
Internet w telefonie to codzienność (fot. REUTERS/Abdullah Rashid)

Najnowsze

Popularne

34 proc. ruchu na polskich stronach internetowych pochodzi z sieci operatorów komórkowych Orange, Plus, T-Mobile i Play - wynika z badania na ponad 600 tys. serwisów WWW obsługiwanych przez spółkę nazwa.pl. To największy w Polsce dostawca usług hostingowych.

Naukowcy ostrzegają: Internet może wywoływać zmiany w funkcjonowaniu mózgu

Korzystanie z internetu wpływa na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Może wywoływać znaczące i długotrwałe zmiany w mózgu. Częste...

zobacz więcej

Według raportu nazwa.pl z internetu korzysta już ponad 28 mln Polaków, a ich liczba cały czas rośnie. Jak podano, zwiększa się nie tylko liczba polskich internautów, ale również liczba odwiedzanych przez nich stron internetowych.

Z danych nazwa.pl wynika, że rośnie także udział odwiedzin z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Najpopularniejszym sposobem dostępu do internetu pozostają nadal sieci stacjonarne (66 proc. użytkowników) jednak udział ruchu z sieci operatorów telefonii komórkowej wynosi już 34 proc.

Jak podano, operatorzy sieci komórkowych oprócz świadczenia usług dostępu do Internetu drogą radiową świadczą także usługi dostępu poprzez sieci kablowe, dlatego niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby odwiedzin generowanych tylko przy wykorzystaniu transmisji komórkowej.

Można jednak dostrzec - wskazuje raport - że największy ruch wśród operatorów sieci telefonii komórkowej, wyraźnie odznaczający się na tle pozostałych firm, generuje spółka Orange.

Według raportu 58 proc. ruchu pochodzi z jej sieci. W ocenie twórców raportu jest to o tyle zrozumiałe, że spółka ta swoje korzenie ma w operatorze narodowym, działającym wcześniej pod marką Telekomunikacja Polska. Na kolejnych miejscach są Plus (15 proc. ruchu), T-Mobile (14 proc.) i Play (13 proc.).

Ministerstwo Cyfryzacji: Urząd przypomni obywatelowi o terminie sprawy

Dzięki zmianom w ustawie o informatyzacji, urząd przypomni obywatelowi o terminie sprawy – ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji. Zrobi to telefonicznie...

zobacz więcej

Autorzy zwracają także uwagę, że wzrost szybkości dostępu do internetu przy użyciu sieci telefonii komórkowej zmienił sposób, w jaki obecnie można wykorzystywać sieć.

„O ile nadal połączenia kablowe zapewniają dużo lepsze parametry szybkości transmisji od sieci komórkowych, to trudno już wyobrazić sobie życie bez możliwości mobilnego połączenia z siecią internet w podróży czy też poza miejscem zamieszkania lub pracy” – zauważają.

Według raportu, choć na rynku operatorów świadczących dostęp do internetu w technologii kablowej jest duża konkurencja, jednak i tutaj widać kilku liderów.

„W czołówce znajdują się bardzo dobrze znane firmy, które od wielu lat odgrywają istotną rolę na rynku dostępu do internetu, rozwijając się zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia mniejszych konkurentów” – napisano.

Raport podaje także dane na temat ruchu z sieci operatorów stacjonarnych: 8,86 proc. pochodzi z UPC, 6,5 proc. z Netii, 2,91 proc. z S-Net, 2,45 proc. z Vectry, a 2,21 proc. – z Multimediów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej