RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

NATO uznało kosmos za obszar działań operacyjnych

Start rakiety  H-IIA w Japonii (fot. REUTERS/NATO)
Start rakiety H-IIA w Japonii (fot. REUTERS/NATO)

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych, obok wody, lądu, powietrza i cyberprzestrzeni.

Spłonął rosyjski satelita. Miał ostrzegać przed rakietami z USA

Rosyjski satelita wojskowy Kosmos, będący częścią systemu ostrzegania o starcie międzykontynentalnych rakiet balistycznych, 5 stycznia zszedł z...

zobacz więcej

Polskę na spotkaniu reprezentował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– [Uznanie kosmosu za przestrzeń operacyjną] może umożliwić planistom NATO składanie wniosków do sojuszników o zapewnienie usług, takich jak czas łączności satelitarnej – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji w trakcie spotkania.

Wyjaśnił, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie, a jego podejście do przestrzeni kosmicznej pozostanie w pełni zgodne z prawem międzynarodowym.

Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego, ministrowie uzgodnili zalecenia dotyczące wzmocnienia roli NATO w tym obszarze.

– Mają one na celu poprawę oceny sytuacyjnej i zrozumienie ryzyka, chronić infrastrukturę krytyczną, zwiększać odporność Sojuszu i gwarantować przez cały czas siłom NATO dostęp do niezbędnych zasobów energetycznych – powiedział Stoltenberg.

Cyberprzestrzeń kolejnym teatrem wojny. Czy jesteśmy gotowi?

Wojska obrony cyberprzestrzeni mają osiągnąć pełną zdolność operacyjną w 2024 r. Jednak warto właśnie w tym kontekście cofnąć się do roku 2016 i...

zobacz więcej

Ministrowie omówili także rolę NATO w walce z terroryzmem i dokonali przeglądu postępów we wzmacnianiu bezpieczeństwa Morza Czarnego. Poruszając kwestię bardziej sprawiedliwego podziału obciążeń w Sojuszu, Stoltenberg zauważył, że „tendencja ta się utrzymuje i jest bezprecedensowa”.

Ministrowie na spotkaniu omawiali także skoordynowane podejście NATO do trzech strategicznych kwestii: stosunków z Rosją, wzrostu znaczenia Chin i kontroli zbrojeń.

– NATO jest jedyną platformą, w ramach której Europa i Ameryka Północna codziennie angażują się w strategiczne kwestie, które mają znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – podkreślił Stoltenberg.

Według nieoficjalnych informacji podczas spotkania Niemcy zaproponowały powołanie grupy ekspertów, którzy zbadaliby problemy bezpieczeństwa Sojuszu po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron w niedawnym wywiadzie skrytykował sposób funkcjonowania Sojuszu. Ta krytyka wywołała szereg kontrowersji wśród sojuszników.

Kosmiczne Archiwum X. Pentagon na tropie UFO

Tunele czasoprzestrzenne, napęd nadświetlny, niewidzialność – to nie wytyczne dla scenariusza filmu science-fiction, ale zakres prac tajnego...

zobacz więcej

Jak relacjonowała agencja AP, na spotkaniu w Brukseli niemiecki minister Heiko Maas powiedział, że Sojusz to „europejskie ubezpieczenie na życie” i wszyscy chcą, by tak pozostało. Pojawiały się też komentarze o konieczności „politycznego wzmocnienia” NATO.

Z kolei francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian wezwał do zbadania politycznych aspektów podejmowania decyzji w ramach Sojuszu.

Najbliższy szczyt państw NATO odbędzie się w Londynie w dniach 3-4 grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej