RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie rekomenduje dwie kandydatury na sędziów TK

Kandydaci przez dwie i pół godziny odpowiadali na pytania posłów opozycji (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Kandydaci przez dwie i pół godziny odpowiadali na pytania posłów opozycji (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, zgłoszeni przez PiS, uzyskali pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Posiedzenie komisji trwało 2,5 godziny. Zdaniem przewodniczącego gremium, Marka Asta (Prawo i Sprawiedliwość), posłowie opozycji usiłowali stosować obstrukcję.

Czemu PO nie zgłosiła swoich kandydatów? „Nie uznajemy TK w Polsce”

Opozycja nie przestaje krytykować Prawa i Sprawiedliwości za zgłoszenie kandydatur Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbiety...

zobacz więcej

W ten sposób Ast wyjaśnił, dlaczego zarządził głosowanie nad rekomendacją przed udzieleniem przez kandydatów wszystkich odpowiedzi na pytania posłów. Nastąpiło to po 2,5 godz. zadawania przez posłów opozycji pytań.

– Niestety posłowie opozycji do tej awantury dążyli od samego początku i dobrze to na przyszłość nie rokuje. Ja chciałem dać szansę wypowiedzi każdemu z posłów opozycji, zresztą każdy z tych, którzy zgłosili się do zadawania pytań, mógł zabrać głos – mówił.

Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza poparli wyłącznie przedstawiciele PiS zasiadający w komisji. Reprezentanci pozostałych klubów , m.in. Krzysztof Śmiszek w Lewicy, krytykowali zarówno kandydatów, jak i formę prowadzenia obrad:

– To są najgorsze kandydatury, które można sobie wyobrazić. Ale też widzimy, jaki jest styl prowadzenia tej komisji. Ta komisja, ten przewodniczący to godni następcy swoich poprzedników. Nie zmieni się nic. Ale zrobimy wszystko jako opozycja, by poziom debaty w tej komisji był lepszy – komentował Śmiszek.

Po posiedzeniu komisji za pozytywną rekomendację posłom dziękował Stanisław Piotrowicz. Kandydat zapewnił, że zamierza być bezstronnym sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

– Sędzia to człowiek oderwany od polityki, tak przynajmniej powinno być. Tak jak potrafiłem mentalnie oderwać się od zawodu i przejść do polityki, myślę, że to dość płynnie i sprawnie poszło, tak myślę, że i w drugą stronę też to jest możliwe. Senatorowie, posłowie prosto z ław przechodzili i myślę tutaj o kandydatach opozycji.

W środę obie kandydatury będą opiniować posłowie w bloku głosowań na sali plenarnej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej