RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gorąca debata w rosyjskiej telewizji. Jeden z gości rzucił rozmówcą o ścianę

Co ty mnie prowokujesz? – krzyczał Wakarow (fot. tt/@VRSoloviev)
Co ty mnie prowokujesz? – krzyczał Wakarow (fot. tt/@VRSoloviev)

W trakcie programu na żywo na rosyjskim kanale Rossija 1 doszło do rękoczynów. Ukraiński gość talk show „Kto protiw” Wasyl Wakarow zaatakował fizycznie swojego amerykańskiego interlokutora Grega Weinera. Ukrainiec dosłownie rzucił Amerykaninem o ścianę. Tłumaczył, że został sprowokowany.

Rosyjska telewizja: Polska nazywa się ofiarą wojny, ale czy nie była agresorem?

– Dziś Polska nazywa się główną ofiarą II wojny światowej, ale czy przypadkiem nie było tak, że była agresorem, który zaczął wojnę, ale się...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło podczas dyskusji na temat spraw ukraińskich. Wakarow dowodził, że to Stany Zjednoczone są krajem, który najbardziej zaszkodził jego ojczyźnie.

Na nagraniu opublikowanym przez rosyjskiego dziennikarza Władimira Sołowiowa trudno zrozumieć kolejne wypowiedzi. Weiner i Wakarow właściwie jednocześnie krzyczą. W pewnym momencie słychać, jak Wakarow krytykuje ambasadora USA, który miał powiedzieć, że „nie wolno aresztować (byłego prezydenta Ukrainy Petra) Poroszenki”:

– Na co on sobie pozwala? Wychodzi i mówi: Poroszenki nie wolno aresztować. Dlaczego nie wolno go aresztować? – denerwuje się.

Chwilę później Wakarow krzyknął: „Co ty mnie prowokujesz?”, ochlapał Weinera wodą ze szklanki, po czym złapał go i rzucił o ścianę stanowiącą element scenografii tak mocno, że Amerykanin nie podniósł się do końca nagrania.

W programach typu talk show w rosyjskiej telewizji niejednokrotnie występują specyficzni goście z zagranicy, tacy jak nieznani szerzej w Polsce Jakub Korejba i Tomasz Maciejczuk, ten ostatni przedstawiany jako „dziennikarz i politolog”. Portal belsat.eu określa takich zagranicznych uczestników mianem „chłopców do bicia” (nieraz celowo prowokują, mówiąc Rosjanom np. że ci „żyją w g***nie”) i informuje, że są sowicie wynagradzani za pracę na rzecz kremlowskiej propagandy.

Dziennikarz, który opublikował nagranie z Weinerem i Wakarowem prowadzi cotygodniowy program poświęcony osobie Władimira Putina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej