RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Byli panami życia i śmierci”. Prezydent o potrzebie zmian w polskim sądownictwie

Reforma sądownictwa jest dla naszego państwa i społeczeństwa niezbędna – ocenił prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Reforma sądownictwa jest dla naszego państwa i społeczeństwa niezbędna – ocenił prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe – mówił w Brojcach w woj. zachodniopomorskim prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, Polakom potrzebny jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski.

„Wyrok TSUE to porażka totalnej opozycji i nadzwyczajnej kasty”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Polski. Wynika z niego, że to Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby...

zobacz więcej

Prezydent podczas spotkania w Brojcach z mieszkańcami tej gminy i powiatu gryfickiego powiedział, że w wielu wymiarach przez ostatnie lata – podczas jego kadencji i pierwszej kadencji rządu PiS – udało się Polskę zmienić, ale wiele jeszcze pozostało do zrobienia – tu wskazał m.in. zmiany w sądach.

– Tak. Trzeba naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce. Tak, żeby ludzie nie mówili, że sądy w Polsce są niesprawiedliwe i nieuczciwe, a tak niestety mówią cały czas – stwierdził Duda i dodał, że „to się musi zmienić”.

– Jeśli społeczeństwo powszechnie mówi, że jeden z trzech filarów władzy się chwieje, że jest nieuczciwy, to znaczy, że absolutnie wymaga fundamentalnej reformy – mówił prezydent o władzy sądowniczej. – Ta reforma musi być dokonana – podkreślił.

Przypomniał, że ta zmiana była i jest dokonywana, choć nie podoba się wielu osobom, które na tym tracą swoje przywileje i wpływy.

– Zwłaszcza tym, którzy pośród środowiska sędziowskiego byli panami życia i śmierci innych, którzy decydowali o możliwości robienia karier – mówił.

Wójcik o wyroku TSUE: absolutna porażka naszych oponentów

Wyrok TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to absolutna porażka naszych oponentów, którzy przyjmowali, że zostanie podważona...

zobacz więcej

– Jest cały czas wśród tych ludzi jeszcze wielu sędziów, którzy swoje pierwsze legitymacje sędziowskie otrzymali jeszcze od komunistycznej władzy. Tamto im się podobało, teraz im się nie podoba – mówił prezydent Duda.

Zaznaczył, że w sądownictwie – również w Sądzie Najwyższym – są osoby, które nie tylko były członkami partii komunistycznej przed 1989 r., ale „są też tacy, którzy splamili się tym, że byli funkcjonariuszami partyjnymi w stanie wojennym – jako sędziowie”.

– Dzisiaj udają uczciwych, rzetelnych i bezstronnych sędziów – ocenił.

– Powtórzę jeszcze raz i nie zawaham się tego powiedzieć: czas najwyższy, żeby tacy ludzie z naszego wymiaru sprawiedliwości odeszli raz na zawsze i nie straszyli już swoją obecnością ani obywateli Polski, ani naszych sąsiadów – mówił na spotkaniu prezydent.

Zapewnił, że polski wymiar sprawiedliwości uda się naprawić. Nawiązując do ostatniego orzeczenia TSUE w sprawie zmian w sadownictwie w Polsce powiedział, że dla niego oznacza ono, że Polacy de facto sami powinni załatwić swoje sprawy.

– Proszę nam tutaj nie dawać do załatwienia waszych spraw politycznych, proszę nas nie mieszać w politykę w Polsce – apelował.

Sondaż: Andrzej Duda bez konkurencji w I turze wyborów prezydenckich

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się teraz, zwycięzcą I tury byłby Andrzej Duda. Dla rozstrzygnięcia konieczna byłaby jednak II tura – wynika z...

zobacz więcej

– Każde państwo europejskie ma prawo swój wymiar sprawiedliwości zmieniać samo. To jest sprawa wewnętrzna – mówił o wyroku Trybunału.

Powiedział, że ma nadzieję, iż nikt nie odważy się dalej psuć wymiaru sprawiedliwości w Polsce i zostawiać go wymiarem sprawiedliwości postkomunistycznym, takim, jak był do tej pory.

– Potrzebny nam jest wymiar sprawiedliwości, w którym będą sędziowie wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Nieskażeni tamtymi czasami i tamtymi laty. To jest zmiana, która dla naszego państwa i społeczeństwa jest niezbędna – zaznaczył Andrzej Duda w wystąpieniu przerywanym oklaskami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej