RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nagrody Grammy: znamy nominowanych do „muzycznych Oscarów”

Lizzo (fot. Steven Ferdman/Getty Images)

Amerykańska piosenkarka i raperka Lizzo otrzymała osiem nominacji i ma największe szanse na zdobycie nagrody Grammy. Na oficjalnej stronie konkursu pojawiła się pełna lista nominowanych artystów. Szanse na zdobycie złotego gramofonu mają także Billie Eilish – z siedmioma nominacjami – i Lil Nas X – z sześcioma. Łącznie ogłoszono 84 nominacje.

Rozchwytywana w Hollywood aktorka ma polskie korzenie

Niegdyś marzyła o karierze baletnicy, a obecnie jest jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood. Mia Wasikowska – australijska gwiazda...

zobacz więcej

Wspomniani wykonawcy zdobyli nominację w dwóch najważniejszych kategoriach: album i artysta roku. Na tytuł autora najlepszej płyty mają także szansę: Bon Iver, Lana Del Rey, Ariana Grande, H.E.R. i Vampire Weekend.

Lizzo za nominacje podziękowała na Twitterze. „To był niesamowity rok dla muzyki i jestem bardzo wdzięczna, że mogłam być tego częścią” – napisała artystka.

O najważniejsze trofea w tym roku nie powalczą chociażby Ed Sheeran czy Taylor Swift, której album „Lover” jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt. Nosząca ten sam tytuł co cały album piosenka „Lover” została jednak nominowana do najlepszego nagrania roku. Swift powalczy też o nagrodę w kategoriach Najlepsze popowe wykonanie solo czy Najlepszy wokalny album pop.

Nagrody Grammy mają już ponad 60 lat. Prestiżowe złote gramofony przyznawane są przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. O Grammy Awards mówi się, że to muzyczne Oscary, a po raz pierwszy rozdano je w 1959 r. Tegoroczne statuetki, będące najważniejszym wyróżnieniem w branży muzycznej, zostaną rozdane w na gali w Los Angeles 26 stycznia. Ceremonię poprowadzi Alicia Keys.

źródło:
Zobacz więcej