Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rosyjski kulturysta z zakazem wjazdu do Polski. ABW: to lider grupy neonazistów

Grupa Rosjanina działa w sposób typowy dla zorganizowanych grup przestępczych (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Rosjanin Konstantin B., zawodowy kulturysta, został wpisany do wykazu osób niepożądanych na terytorium Polski – potwierdził portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. O objęcie obcokrajowca zakazem wjazdu wnioskowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jeszcze przed obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Z ustaleń ABW wynika, że ten zawodowy kulturysta jest liderem grupy neonazistowskiej.

Neonazista wydalony z Polski. Brał udział w zamachach w Göteborgu

Minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o natychmiastowym wydaleniu z Polski obywatela Szwecji Antona T. ABW uznało, że stwarza on poważne...

zobacz więcej

Konstantin B. jest mistrzem Rosji, mistrzem Europy Wschodniej 2008, brązowym medalistą turnieju Mister Universe 2008 i wicemistrzem świata juniorów w 2009 r. Jak wynika z ustaleń ABW, jest on również liderem organizacji neonazistów i ekstremistów „Grupy Dziadka Mroza”.

Grupa działa w sposób typowy dla zorganizowanych grup przestępczych, a swoją postawę i silne powiązania z ruchem neonazistowskim B. podkreśla tatuażami m.in. ze swastyką. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział w środę, że według ABW Rosjanin utrzymuje kontakty z innymi ruchami neonazistowskimi i stara się te idee promować w Polsce oraz na terenie innych krajów Unii Europejskiej.

– Według ustaleń ABW planował także wykorzystanie środowisk neonazistowskich w Polsce na rzecz niezgodnych z prawem działań, które miały być realizowane w naszym kraju – powiedział Żaryn.

Podał, że te informacje były podstawą dla szefa ABW do wystąpienia do szefa Urzędu ds. Cudzoziemców z wnioskiem o umieszczenie B. w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany.

– W ocenie Agencji, nieskrępowana obecność Rosjanina na terytorium RP niesie ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także godzi w interes RP, w tym międzynarodowy wizerunek państwa – zaznaczył Żaryn.

Informację o tym, że Rosjanin trafił na listę osób niepożądanych na terytorium RP jako pierwsze podało w środę radio RMF FM.

źródło:
Zobacz więcej