Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla wymieniona w sądowym pozwie

W pozwie padają m.in. nazwiska szefowej rządu Mjanmy Aung San Suu Kyi oraz naczelnego dowódcy sił zbrojnych tego kraju Min Aunga Hlainga (fot. Anton Raharjo/Anadolu Agency via Getty Images)

Aung San Suu Kyi, szefowa rządu Mjanmy (dawnej Birmy) została wymieniona w zbiorowym pozwie dotyczącym zbrodni przeciwko ludzkości. Zdaniem oskarżycieli jest ona odpowiedzialna za czystki etniczne skierowane przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. W 1991 r. przywódczyni Mjanmy otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Masakra Rohingjów. Są wyroki dla birmańskich żołnierzy

Siedmiu birmańskich żołnierzy skazano na 10 lat więzienia za udział w operacji przeciwko Rohingjom, którą przeprowadzono w wiosce Inn Din w...

zobacz więcej

Pozew został złożony w środę w Argentynie przez przedstawicieli Rohingjów oraz latynoamerykańskich działaczy na rzecz praw człowieka. W uzasadnieniu podano, że zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości nie są specyficzne tylko dla jednego narodu i dlatego można je osądzić w dowolnym miejscu.

– Ta skarga dotyczy sankcji karnych sprawców, ich wspólników oraz osób tuszujących ludobójstwo. Robimy to za pośrednictwem Argentyny, ponieważ nie mamy możliwości wniesienia skargi kryminalnej nigdzie indziej – powiedział adwokat Tomas Ojea w rozmowie z agencją AFP.

W pozwie padają m.in. nazwiska szefowej rządu Mjanmy Aung San Suu Kyi oraz naczelnego dowódcy sił zbrojnych tego kraju Min Aunga Hlainga. – Przez dziesięciolecia władze Mjanmy próbowały nas zniszczyć, zamykając nas w gettach, zmuszając do ucieczki z kraju i mordując – powiedział Tun Khin, prezes Birmańskiej Organizacji Rohingjów w Wielkiej Brytanii.

Oddzielny pozew przeciwko władzom Mjanmy został złożony w poniedziałek 11 listopada w Gambii. Śledztwo w tej sprawie zostanie przeprowadzone przez prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ w Hadze. Zdaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych Rohingjowie są jedną z najbardziej prześladowanych grup etnicznych na świecie.

źródło:
Zobacz więcej