RAPORT

Pogarda

Poprawka poselska. Akcyza ma objąć także e-papierosy

Czarne chmury nad palaczami (fot. Shutterstock/vchal)
Czarne chmury nad palaczami (fot. Shutterstock/vchal)

Najnowsze

Popularne

Podwyżki akcyzy od 1 stycznia mają być szersze niż to przewidziano w rządowym projekcie – donosi „Rzeczpospolita”. Podatek ten ma objąć także płyn do e-papierosów – w wysokości 55 gr za 1 ml. W nocy Sejm zdecydował, że będzie kontynuował prace nad projektem podnoszącym o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe.

Alkohol i papierosy znów podrożeją. Rząd przyjął projekt

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe ma wzrosnąć o 10 proc. Projekt w tej sprawie rząd przyjął w trybie obiegowym.

zobacz więcej

W nocy z wtorku na środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy podwyższającej akcyzę na wyroby tytoniowe i alkoholowe o 10 proc. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, z którym wystąpił klub PSL-Kukiz'15, nie uzyskał poparcia.

Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita”, podwyżki akcyzy od 1 stycznia mają być nawet szersze niż to przewidziano w rządowym projekcie.

Podatek ten ma objąć już od 1 stycznia także płyn do e-papierosów – w wysokości 55 gr za 1 ml. Dotąd planowano obciążenie ich akcyzą od 1 lipca 2020 r. Rozszerzenie podwyżek ma nastąpić w drodze poprawki poselskiej – podała gazeta.

Projektem ustawy ma w środę zająć się komisja finansów publicznych. Pierwsze czytanie rządowego projektu i sejmowa debata zakończyła się po północy.

Jak mówił wiceminister finansów Leszek Skiba, przedstawiając projekt, zmiana przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Skiba przypomniał, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Alkohole produkowane przez rolników. Ardanowski: Chcę zmniejszenia akcyzy o połowę

Mechanizm zmniejszenia akcyzy o połowę dla alkoholi wytwarzanych przez rolników w destylarniach usługowych zapowiedział w środę minister rolnictwa...

zobacz więcej

Wiceminister tłumaczył, że wzrost stawek o 10 proc. wynika m.in. z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. – Za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, natomiast alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie – mówił przedstawiciel resortu finansów.

Zapewnił, że proponowana indeksacja stawek akcyzy na używki nie wpłynie znacznie na podwyżki cen, które będą, jak ocenił – symboliczne. Dodał, że zmiana przyczyni się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 mld zł w przyszłym roku.

Janusz Cichoń z KO mówił jednak, że skutki zmian, na które decyduje się rząd, mogą być opłakane. Wskazał na rozwój szarej strefy, spadek produkcji i zatrudnienia. Jego zdaniem rząd nie dostrzega, jakie może być zaskoczenie dla branży producentów alkoholu i produktów tytoniowych.

Tomasz Trela z Lewicy zapowiedział, że jego klub będzie korygować projekt i zgłaszać poprawki, bowiem aby mówić o realnej walce z alkoholizmem, trzeba mieć gwarancję, że pieniądze z akcyzy pójdą na takie programy. Według Treli dzisiaj takich gwarancji nie ma.

Natomiast Konrad Berkowicz występujący w imieniu koła Konfederacja ocenił, że zdrowie Polaków to tylko pretekst dla rządu, żeby znów zwiększyć podatki i znowu ograbiać Polaków z ich ciężko zarobionych pieniędzy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym rząd przyjął w trybie obiegowym w zeszłym tygodniu. Z uzasadnienia do niego wynika, że podwyższenie stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może spowodować podniesienie ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej