RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sensacja na pustyni Nazca. Dzięki sztucznej inteligencji odkryto nowe rysunki

Do dziś nie ustalono, jakie było przeznaczenie geoglifów (fot. Uniwersytet Yamagata)

Dzięki najnowszej technologii japońscy badacze odkryli ponad 140 nowych rysunków naskalnych (geoglifów) na pustyni Nazca w południowo-zachodniej części Peru. Niektóre z nich przedstawiają znane już formy z tego regionu, takie jak małpy, węże czy zwierzęta i rośliny. Inne okazały się zaskoczeniem dla naukowców: szczególnie te przedstawiające postaci ludzkie.

Fresk z broczącym krwią gladiatorem. Sensacyjne odkrycie w Pompejach

W Pompejach odkryto dobrze zachowany fresk przedstawiający finałowy moment walki gladiatorów. Zdjęcie malowidła opublikował w piątek magazyn...

zobacz więcej

Jak podano w oświadczeniu Uniwersytetu Yamagata, który sfinansował badanie prowadzone od 2004 roku, znalezione rysunki powstały około dwóch tysięcy lat temu.

Większość z nich jest w złym stanie, ponieważ uległa stopniowemu wymazywaniu przez wiatry, erozję i upływ czasu. Do ich lokalizacji niezbędne było, oprócz prac terenowych i zdjęć lotniczych w wysokiej rozdzielczości, użycie sztucznej inteligencji.

Na podstawie uzyskanych danych i po przetworzeniu obrazów, badacze odkryli 142 nowe formy, w tym ryby, lamy, małpy i ptaki. Największy zidentyfikowany rysunek mierzy ponad 100 metrów, a najmniejszy 5 metrów.

Rysunki z Nazca zostały stworzone przez Indian Nazca między 300. rokiem przed naszą erą a 900. rokiem naszej ery na peruwiańskich płaskowyżach. Nadal intrygują naukowców, którzy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czemu służyły geoglify.Niektóre hipotezy mówią, że Indianie ukształtowali te gigantyczne rysunki, by mogły zobaczyć je bóstwa, w które wierzyli i którym oddawali cześć. Inne dowodzą, że konstrukcje te mogły służyć celom astronomicznym, bo niektóre rzeczywiście odzwierciedlają gwiazdozbiory. Są też takie, które mówią, że geoglify wykorzystywane były do określania pory siewów i zbiorów. Wskazują bowiem na punkty wschodów i zachodów słońca podczas jesiennej i wiosennej równonocy oraz przesilenia letniego – zwraca uwagę portal Dzienniknaukowy.pl.

Rysunki, odkryte w 1926 roku i początkowo brane za systemy irygacyjne, stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych w Peru.

źródło:
Zobacz więcej