RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strajk kanadyjskich kolejarzy. Skutki odczuje przemysł

Związkowcy sprzeciwiają się m.in. zwolnieniom (fot. Wiki 4.0/Milan Suvajac)
Związkowcy sprzeciwiają się m.in. zwolnieniom (fot. Wiki 4.0/Milan Suvajac)

Rozpoczął się strajk pracowników Canadian National Railway (CN), największego przewoźnika kolejowego w Kanadzie. Strajkuje ponad trzy tysiące pracowników CN. Eksperci wskazują, że strajk odczuje głównie przemysł naftowy i chemiczny.

Kolejny strajk pracowników dużej linii lotniczej. Odwołano ponad tysiąc lotów

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa ogłosiły, że odwołują w czwartek i piątek 1,3 tys. lotów. Informację podano po nieudanej próbie zablokowania w...

zobacz więcej

CN obsługuje zarówno przewozy towarowe, jak i osobowe, na przykład koleje dojazdowe w aglomeracjach Toronto, Montrealu i Vancouver. Firma chce przeprowadzić zwolnienia w związku ze zmniejszającym się – jak twierdzi zarząd – zapotrzebowaniem na usługi przewozu koleją.

Związkowcy (Teamsters Canada Rail Conference; TCRC) wskazują, że firma oszczędza na bezpieczeństwie m.in. wymuszając dłuższe godziny pracy. W komunikacie TCRC z ubiegłego tygodnia napisano, że „CN wymaga obecnie od członków związku zawodowego, by pracowali pojedynczo, pozostając na zewnątrz lokomotywy, kierując nią zdalnie”.

„Zmusza się maszynistów, by tak prowadzili pociągi podczas deszczu i w ujemnych temperaturach, czasem na odległościach przekraczających 25 km” – napisali związkowcy. Podkreślili też, że wynagrodzenia nie są punktem spornym w negocjacjach.

Związkowcy zarzucają szefostwu firmy wprowadzanie pracowników w błąd. „CN mówi członkom naszego związku, że zaczynają się ciężkie czasy, ale w rzeczywistości, w trzecim kwartale 2019 r. firma zarobiła 3,8 mld dolarów kanadyjskich” – napisał szef kolejowych związków Lyndon Isaak.

Po nieudanych siedmiomiesięcznych negocjacjach maszyniści, pracownicy obsługi pociągów i personel stacji poinformowali w sobotę o zamiarze przystąpienia do strajku i rozpoczęli go o północy z poniedziałku na wtorek. Według informacji związkowców, rozmowy – mimo strajku – nadal trwają. Rząd wezwał zarząd CN i TCRC do dalszych negocjacji, a minister pracy Patty Hajdu wyraziła nadzieję, że istnieje możliwość porozumienia. Strajk zaczął się akurat w przededniu przedstawienia nowego składu rządu Justina Trudeau, tym razem – rządu mniejszościowego.

Strajk pracowników CN to problem przede wszystkim dla przemysłu. Związkowcy już zapowiedzieli, że strajk nie dotknie przewozów osobowych. Ponad połowa przewozów produktów chemicznych w Kanadzie dokonywana jest właśnie z wykorzystaniem pociągów CN. Dodatkowo firma jest jedynym przewoźnikiem, który przewozi towary między trzema północnoamerykańskimi ośrodkami produkcji chemicznej: w Albercie, południowo-zachodnim Ontario i w USA nad Zatoką Meksykańską. Zaniepokojenie wyrazili już przedstawiciele przemysłu naftowego i chemicznego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej