Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jest skład komisji ds. służb specjalnych

Za wyborem siedmioosobowego składu głosowało 439 posłów, przeciw było 11, nikt nie wstrzymał się od głosu (fot. PAP/Paweł Supernak)

Wojciech Andzel, Michał Jach, Jarosław Krajewski i Marek Opioła z PiS oraz Adam Szłapka (KO), Maciej Gdula (Lewica) i Marek Biernacki (PSL-Kukiz'15) zostali wybrani do sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego z wotum zaufania

Sejm udzielił wotum zaufania nowemu gabinetowi premiera Mateusza Morawieckiego. Wniosek poparło 237 posłów, przeciw głosowało 214, wstrzymało się...

zobacz więcej

Za wyborem siedmioosobowego składu głosowało 439 posłów, przeciw było 11, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przed głosowaniem Krzysztof Bosak z Konfederacji domagał się rozszerzenia składu komisji, by znalazło się w niej również miejsce dla przedstawiciela jego klubu. Prowadząca obrady marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyjaśniła, że nie ma w tej sprawie żadnej inicjatywy, a posłów obowiązuje przyjęty regulamin, dlatego przeszła do głosowania.

Po zakończeniu bloku głosowań zaplanowano pierwsze posiedzenie komisji, na którym zostanie wybrane jej prezydium.

PiS, który ma większość w 460-osobowym Sejmie chce utrzymać również w tej kadencji swoje stałe przewodnictwo w komisji ds. służb specjalnych. Przed poprzednią kadencją zwyczajowo było ono rotacyjne – co sześć miesięcy zmieniał się przewodniczący i wiceprzewodniczący – na przemian ze strony rządzącej i ugrupowań opozycyjnych.

Według nieoficjalnych informacji szef komisji najprawdopodobniej się nie zmieni – pozostanie nim, jak na koniec poprzedniej kadencji Wojciech Andzel (PiS).

W poprzedniej kadencji w komisji ds. służb specjalnych obok Andzela, Opioły, Krajewskiego, Jacha, Szłapki i Biernackiego zasiadał Paweł Kukiz.

źródło:

Zobacz więcej