RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki w Sejmie: Nie ma podatku, którego nie obniżyliśmy

Premier wskazał, że dochody z podatków znacznie wzrosły (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Część pytań chyba pisaliście cztery lata temu – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów zadanych po expose. – Nie ma takiego podatku, którego nie obniżyliśmy – dodał szef rządu. Wykazał przy tym, że dochody z podatków znacznie wzrosły. Po odpowiedziach premiera posłowie zadecydują o udzieleniu nowemu rządowi wotum zaufania.

Prezes PiS: Musimy dążyć do normalności. To słowo klucz wystąpienia premiera

Narodowi polskiemu należy się europejski poziom życia – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sejmowej debacie nad exposé premiera Mateusza...

zobacz więcej

Przykładem wzrostu przychodów podatkowych jest podatek dochodowy od osób prawnych, o który pytali posłowie opozycji.

– Uwielbiam słuchać głosów z PO które upominają się o CIT. Nie wiem, czy państwo śledziliście jak to wyglądało przez 8 lat waszych rządów. W 2015 wpływ z CIT był niższy niż w 2007 r. Dochody korporacji w tym czasie wzrosły o 60 – 80 proc, a nawet wpływy spadły – przypomniał szef rządu.

– Teraz, za naszych czasów, mamy wzrost z 34 do 50 mld i to nawet nie przez cztery lata, ale przez trzy, trzy i pół – mówił premier, wyjaśniając, że programy naprawy finansów trzeba było opracować i wdrożyć.

I państwo macie odwagę obywatelską mówić że w naszych czasach CIT kuleje? – Pytał retorycznie Morawiecki. – „Diabeł obrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni” to za mało dobitne określenie – komentował.

Premier podkreślił, że wzrost nie jest wynikiem opodatkowania małych i średnich firm, ponieważ im obniżono stopę podatku z 19 do 9 proc. Zwrócił uwagę, że większość przedsiębiorstw tej kategorii to firmy polskie.

źródło:
Zobacz więcej