RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ: Izraelskie osiedla sprzeczne z prawem międzynarodowym

Na zamieszkanych przez ok. 3 mln Palestyńczyków terenach Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy osiedliło się do tej pory ok. 600 tys. Izraelczyków (fot. Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency/Getty Images)

Zakładanie izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu pozostaje sprzeczne z prawem międzynarodowym – poinformowało biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UNHCHR). To komentarz do deklaracji administracji Donalda Trumpa. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że „zakładanie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym”.

Biały Dom zmienia zdanie w sprawie osadnictwa na Zachodnim Brzegu

Zakładanie izraelskich cywilnych osiedli na Zachodnim Brzegu nie jest samo w sobie sprzeczne z prawem międzynarodowym – ogłosił sekretarz stanu USA...

zobacz więcej

Ta deklaracja stoi w sprzeczności z opinią prawną departamentu stanu USA z 1978 r., która utrzymywała, że osiedla są „sprzeczne z prawem międzynarodowym”.

– Trzymamy się wieloletniego stanowiska ONZ, że izraelskie osiedla są sprzeczne z prawem międzynarodowym – ogłosił rzecznik biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Rupert Colville.

– Zmiana polityki jednego z państw nie zmienia istniejących praw międzynarodowych i ich interpretacji przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Radę Bezpieczeństwa – dodał.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w opinii wydanej w 2004 r. stwierdził, że zakładanie izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach Palestyny, w tym we Wschodniej Jerozolimie, jest niezgodne z prawem międzynarodowym.

Działacze organizacji pozarządowych także odrzucili stanowisko przedstawione przez Mike'a Pompeo.

– To niczego nie zmienia. Prezydent Trump nie wymaże dziesięcioleci praw międzynarodowych, które ustaliły, że zakładanie osiedli jest zbrodnią wojenną – oświadczyła Andrea Prasow, p.o. dyrektora waszyngtońskiego Human Rights Watch.

Izrael od rana atakuje z powietrza cele w Strefie Gazy

„Lotnictwo izraelskie atakuje z powietrza terrorystyczne cele zlokalizowane w Strefie Gazy” – poinformowało ministerstwo obrony Izraela. Ataki są...

zobacz więcej

Philippe Nassif z Amnesty International także stwierdził, że budowa i utrzymywanie osiedli są niezgodne z prawem międzynarodowym i mogą być uznane za zbrodnie wojenne.

– Dzisiaj władze USA ogłosiły reszcie świata, że wierzą, iż USA i Izrael są ponad prawem, że Izrael może dalej łamać prawo międzynarodowe i prawa człowieka Palestyńczyków, a USA będą je w tym wspierać – oświadczył.

Zmianę amerykańskiej polityki skrytykowała Turcja. Tamtejszy MSZ stwierdził, że deklaracja USA jest „nowym przykładem nierozważnego legitymizowania nielegalnych działań Izraela”.

– Turcja razem ze wszystkimi odpowiedzialnymi członkami społeczności międzynarodowej będzie bronić niepodległości Palestyny i praw bratniego narodu Palestyny – oświadczyło ministerstwo.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który odwiedził Zachodni Brzeg, w poniedziałek ocenił, że deklaracja Pompeo „poprawia historyczną nieprawidłowość”. – Myślę, że to wielki dzień dla Izraela i osiągnięcie, które przetrwa dekady – powiedział.

Wstrzymano ogień. Palestyński Islamski Dżihad ogłosił zawieszenie broni z Izraelem

Organizacja bojowa Palestyński Islamski Dżihad ogłosiła zawieszenie broni z Izraelem, kończąc dwa dni ostrej wymiany ognia na granicy Izraela i...

zobacz więcej

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię ok. 2,4 tys. km kwadratowych i stanowi ok. 30 proc. terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu.

Na zamieszkanych przez ok. 3 mln Palestyńczyków terenach Zachodniego Brzegu i wschodniej Jerozolimy osiedliło się do tej pory ok. 600 tys. Izraelczyków.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 r. W 2005 r. Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczania swojej cywilnej ludności na terytorium okupowane.

źródło:

Zobacz więcej