Maliszewski: Exposé premiera to kontynuacja tego, co najlepsze

W ocenie prof. Norberta Maliszewskiego dominacja KO w obozie opozycyjnym wydaje się być zagrożona (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie było do tej pory tak dobrego strategicznie exposé, jak to premiera Mateusza Morawieckiego. Z jednej strony mamy tutaj kontynuację tego, co najlepsze, z drugiej – obronę wartości – powiedział portalowi tvp. info prof. Norbert Maliszewski, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W jego ocenie krytyka wystąpienia szefa rządu przez lidera PO Grzegorza Schetynę była pozamerytoryczna i oparta w dużej mierze na emocjach.

Exposé premiera Morawieckiego i wniosek o wotum zaufania dla rządu [RELACJA]

Premier Mateusz Morawiecki wygłasza w Sejmie exposé. Po wystąpieniu szefa rządu planowana jest sejmowa debata oraz głosowanie nad wotum zaufania...

zobacz więcej

Prof. Maliszewski zauważył, że premier Mateusz Morawiecki wspomniał w swoim exposé „o dwóch motorach poprzedniej kadencji, które mają być kontynuowane”. Te motory to – zdaniem politologa – wyrównywanie szans i programy społeczne oraz obrona wartości, tj. normalności i rodziny.

– Pojawia się również trzeci motor, którym jest rozwój społeczno-gospodarczy. Chodzi o rozwój w takich dziedzinach, które są istotne dla Polaków, czyli: wzrost nakładów na ochronę zdrowia i badania profilaktyczne, walka ze smogiem oraz koncentracja na różnego rodzaju ułatwieniach dla przedsiębiorców – mówi prof. Maliszewski.

Rozmówca tvp.info podkreślił, że celem zasadniczym rządu drugiej kadencji jest wzrost zamożności Polaków. W ocenie politologa PiS nie sięga obecnie tylko po zwolenników prawicy, ale skłania się także ku centrum.

Jak zaznaczył, świadczy to o tym, że jest to nowoczesna partia z szerokim elektoratem, która nie boi się wyzwań istotnych dla polskiego społeczeństwa.

Prof. Maliszewski zwrócił uwagę, że wypowiedź premiera jest krytykowana przez opozycję, która coraz lepiej diagnozuje różnego rodzaju bolączki rządu.

– Tyle że są to tylko diagnozy uzyskane prawdopodobnie w badaniach. Kluczem jest tutaj natomiast wiarygodność. Premier Morawiecki ma konkretne osiągnięcia, potrafi wyciągnąć wnioski z pierwszej kadencji i przedstawić plan rozwoju na kolejną – ocenia naukowiec.

Zdaniem prof. Maliszewskiego krytyka wystąpienia szefa rządu przez lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę była pozamerytoryczna i oparta w dużej mierze na emocjach i zagraniach PR-owych. Chodzi o wypowiedź, w której lider PO stwierdził, że rząd „będzie kontynuował nieudolność, łamanie prawa, brutalną propagandę i kłamstwo”.

– Ta wypowiedź kontrastuje z konkurencją, jaka mu rośnie na Lewicy i w PSL. Wypowiedzi Adriana Zandberga i Władysława Kosiniaka-Kamysza opierają się na lepszym zrozumieniu oczekiwań społecznych. Są tym samym lepszą diagnozą tego, co dzieje się w Polsce – powiedział politolog.

W podsumowaniu rozmówca portalu tvp.info stwierdził, że jeśli Koalicja Obywatelska będzie nadal funkcjonować w taki sposób, to jej elektorat podzieli się między lewicę i ludowców. Dodał, że dominacja KO w obozie opozycyjnym wydaje się być zagrożona.

źródło:
Zobacz więcej