Prokuratura umorzyła śledztwo wobec Juliana Assange'a

Śledztwo dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji (fot. PAP/EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA )

Szwedzka prokuratura poinformowała o umorzeniu śledztwa wobec założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Australijczyk przebywa obecnie w więzieniu w Londynie.

Po odbyciu kary Julian Assange zostanie w więzieniu

Brytyjski sąd zdecydował, że założyciel Wikileaks Julian Assange po odbyciu kary 50 tygodni pozbawienia wolności ma zostać w więzieniu. W...

zobacz więcej

Prokuratura przekazała, że od decyzji o umorzeniu dochodzenia można złożyć odwołanie. Śledztwo, które dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji, rozpoczęto w 2010 r., ale umorzono je w 2017 r., a następnie wznowiono w połowie maja tego roku.

– Pragnę poinformować o mojej decyzji o zakończeniu wstępnego postępowania – powiedziała na konferencji prasowej prokurator; uznała, że świadectwo osoby poszkodowanej było „wiarygodne i solidne”, jednak wstępne postępowanie zostaje zamknięte z powodu „słabych dowodów”.

W kwietniu Assange, przebywający od siedmiu lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został aresztowany przez brytyjską policję. W tej chwili odsiaduje on wyrok 50 tygodni więzienia za uchylanie się od stawienia się przed brytyjskim sądem.

W czerwcu sąd rejonowy w Uppsali nie zgodził się na aresztowanie Assange'a, argumentując, że środek ten nie był konieczny w sytuacji, gdy Assange przebywa w więzieniu, co umożliwia przeprowadzenie działań dochodzeniowych.

Redaktor naczelny WikiLeaks Kristinn Hrafnsson wydał komunikat, w którym napisał: „Musimy się teraz skoncentrować na tym, przed czym Assange ostrzegał od lat: na agresywnym dochodzeniu USA i zagrożeniu, jakie to stanowi dla pierwszej poprawki (do konstytucji USA)”. Poprawka ta mówi m.in. o zapewnieniu wolności słowa i prasy.

Julian Assange nie zgodził się na dobrowolną ekstradycję do USA

Julian Assange nie wyraził zgody na dobrowolną ekstradycję do Stanów Zjednoczonych. Tamtejsza administracja oskarża go o ujawnienie tajemnic...

zobacz więcej

USA domagają się ekstradycji Assange'a, oskarżając go o spiskowanie w celu zdobycia dostępu do komputerów z tajnymi danymi rządowymi, za co grozi mu maksymalnie pięć lat więzienia.

Ministerstwo sprawiedliwości USA chce mu też postawić zarzut szpiegostwa oraz kilkanaście innych, dotyczących m.in. bezprawnego wejścia w posiadanie poufnych danych i ich publikacji oraz szpiegowania na szkodę USA.

Assange obawia się przede wszystkim ekstradycji do USA, gdzie za szpiegostwo grozi mu do wyrok 175 lat więzienia – przypomina AFP.

Julian Assange stał się powszechnie rozpoznawalną osobą w 2010 r., gdy WikiLeaks opublikował materiały dostarczone mu przez byłego analityka wywiadu, kaprala armii USA Bradleya Manninga (po zmianie płci obecnie Chelsea Manning). USA oskarżyły Manninga o przejęcie tajnego nagrania wideo z zapisem dokonanego w 2007 r. w Bagdadzie amerykańskiego ataku śmigłowcowego, w którym zabito dwóch dziennikarzy Agencji Reutera oraz o ściągnięcie plików z ponad 150 tys. dokumentów Departamentu Stanu USA. Został też oskarżony o przekazanie portalowi Assange'a tajnych dokumentów.

źródło:

Zobacz więcej