RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Akcja SMOG. Policjanci będą sprawdzali emisję spalin

W środę muszą uważać właściciele starych aut, zanieczyszczających powietrze. (fot. Shutterstock/Toa55)
W środę muszą uważać właściciele starych aut, zanieczyszczających powietrze. (fot. Shutterstock/Toa55)

W środę w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „SMOG”. Akcja ma na celu wytypowanie i wyeliminowanie z ruchu pojazdów, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

Płock: Policja odnalazła kierowcę, który niemal przejechał dzieci na pasach

Policja ustaliła kierowcę, który w centrum Płocka nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, na którym znajdowało się dwoje dzieci. 28-letni...

zobacz więcej

Środowa akcja rozpocznie się o godzinie 6:00 rano i potrwa do godz. 22:00. Weźmie w niej udział około 5 tys. policjantów „drogówki” z całej Polski. Jak przekazał podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze „zwrócą uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, jednak nadrzędnym celem będzie eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego”.

Policjanci będą wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, między innymi w dymomierze i analizatory spalin. – Funkcjonariusze będą badali emisję spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska – oświadczył podinsp. Kobryś i dodał, że sprawdzane będą również wszystkie niesprawności techniczne, w tym wycieki płynów oraz nadmierny hałas.

– Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się wszystkim we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności – wyjaśnił Kobryś.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej