Żołnierze WOT ćwiczyli w USA z siłami specjalnymi

Od powstania, WOT są aktywnie wspierane przez wojska USA (fot. terytorialsi.wp.mil.pl)

Grupa 140 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przez ponad dwa tygodnie brała udział w ćwiczeniu Ridge Runner w USA. Jego celem było rozwijanie współpracy sił specjalnych i obrony terytorialnej – poinformował rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

„Dopóki rządzi PiS, WOT nie zostanie zlikwidowane”

Macie wielki wkład w zapewnienie bezpieczeństwa rodakom – napisał w liście do żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej premier...

zobacz więcej

Jak czytamy w komunikacie WOT, ćwiczenia Ridge Runner są organizowane w stanie Zachodnia Wirginia przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA. Od kilku lat w ćwiczeniach biorą udział żołnierze Wojska Polskiego.

– Program Ridge Runner jest unikatowym w skali światowej projektem szkoleniowym. Został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystując populację i jej zasoby zbudować specyficzne i realnie funkcjonujące środowisko operacyjne, oddające uwarunkowania współczesnych multidomenowych konfliktów hybrydowych i asymetrycznych – powiedział dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Jak dodał, „to dzięki programowi możliwe jest rozwijanie współdziałania pomiędzy siłami specjalnymi a jednostkami obrony terytorialnej, które realizują zadania obrony i wspierania społeczności lokalnych”. – Nasze narodowe doświadczenia historyczne – Cichociemni i Armia Krajowa – zbudowały realne podwaliny pod takie współdziałanie. Wiele państw chętnie sięga po te doświadczenia. Dzisiaj są one częścią doktryny WOT – stwierdził.

Od powstania, WOT są aktywnie wspierane przez wojska USA. Realizowane jest min. wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentorskie. Pod koniec 2018 roku WOT otrzymał zaproszenie do udziału w programie Ridge Runner – przekazał rzecznik WOT.

(fot. terytorialsi.wp.mil.pl)

źródło:
Zobacz więcej