RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sztuczna inteligencja powie, gdzie uderzy piorun

System pozwoli na wysłanie ostrzeżenia do mieszkańców danego regionu (fot. Shutterstock/ Vasin Lee)
System pozwoli na wysłanie ostrzeżenia do mieszkańców danego regionu (fot. Shutterstock/ Vasin Lee)

Opracowany przez naukowców z politechniki w Lozannie algorytm sztucznej inteligencji potrafi przewidzieć miejsce i siłę uderzenia pioruna – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”. System – w odróżnieniu od obecnych rozwiązań służących do monitorowania i ostrzegania przed wyładowaniami – nie wymaga drogich satelitów i radarów, a jedynie danych ze zwykłych stacji meteorologicznych.

Niektórym astronautom krew płynie w przeciwnym kierunku

Lot kosmiczny w warunkach mikrograwitacji może u niektórych astronautów lokalnie doprowadzić do ruchu krwi w kierunku przeciwnym do prawidłowego –...

zobacz więcej

Algorytm naukowców z Lozanny został opracowany przy użyciu danych pochodzących z tuzina stacji miejskich i górskich stacji meteorologicznych ze Szwajcarii. Wprowadzono do niego dane czterech podstawowych parametrów pogodowych: ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza, wilgotności względnej oraz prędkości wiatru – pisze dziennik.

Nowy system ma pozwolić na wysyłanie ostrzeżeń do mieszkańców zagrożonego wyładowaniami regionu. Z czasem ma to zresztą robić coraz dokładniej – dzięki algorytmowi uczenia maszynowego i analizowaniu kolejnych danych.

Obecnie skuteczność algorytmu wynosi 80 proc. Dzięki temu potrafi on określić wyładowanie z precyzją od 10 do 30 minut w promieniu 30 km.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej