Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Dżihadyści zaatakowali patrol wojskowy. Jest wielu zabitych i rannych

Dżihadyści regularnie atakują siły malijskie i francuskie (fot. Ministère des Armées)

24 żołnierzy zginęło, a 29 odniosło rany w ataku dżihadystów na patrol wojskowy we wschodniej części Mali. Rzecznik malijskiej armii Diarran Kone wskazał, że do ataku doszło na drodze w pobliżu wzgórza Tabankort w graniczącej z Nigrem prowincji Gao. Napastnikom udało się zniszczyć sprzęt militarny pozostający w dyspozycji patrolu, w tym pojazdy wojskowe.

„Jeden z najkrwawszych ataków”. Prawie 50 żołnierzy zginęło w zamachu

Tak zwane Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu na żołnierzy w Mali. W piątkowym ataku zginęło 49...

zobacz więcej

W starciach zginęło 17 bojowników, którzy napadli na malijski patrol – zaznaczył rzecznik. Ponadto, jak poinformowały malijskie czynniki wojskowe za pośrednictwem serwisów społecznościowych: „do niewoli dostała się ponad setka »podejrzanych« o udział i organizację zamachu”.

Władze Mali nie podały na razie, kto w ich ocenie mógł stać za atakiem; żadna z organizacji militarnych działających na tym obszarze jeszcze nie przypisała go sobie.

Wojska malijskie prowadziły na pograniczu Nigru i Mali wspólną operację z udziałem armii Nigru. Niezależnie od tych działań, swoją operację na południu kraju prowadzą też od kilku tygodni siły francuskie w ramach odwetu za atak na francuski konwój wojskowy, w którym zginął francuski oficer. Agencja AFP podaje, że Francuzom udało się zlikwidować ponad trzydziestkę islamskich bojowników. Do niewoli miało trafić 24 dżihadystów.

Seria trwa

Poniedziałkowy zamach to kolejny krwawy akt terroru, do jakiego doszło w Mali. W zamachu przeprowadzonym 3 listopada, za którym stało Państwo islamskie, zginęły 54 osoby. We wrześniu doszło z kolei do ataku na dwie malijskie jednostki wojskowe. Napastnikom udało się niepostrzeżenie przeniknąć w głąb prowincji graniczącej z Burkina Faso mimo obecności francuskiej misji interwencyjnej w tym regionie – zaznacza Reuters. Zginęło wtedy 38 żołnierzy.

W świetle komunikatów malijskiego sztabu generalnego w poniedziałek pod Tabankort armię wsparła francuska brygada antyterrorystyczna. Jak podkreśla jednak AFP, informacji tej nie sposób zweryfikować, ponieważ cały region położony wokół wzgórza Tabankort jest niedostępny dla cywilów. Panują tam kryminalne porządki; region jest malijskim centrum nielegalnego obrotu narkotykami.

Północne rejony Mali zostały opanowane przez grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą w marcu i kwietniu 2012 r. Islamiści zostali stamtąd wyparci w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013 r. Jednak całe obszary kraju wciąż pozostają poza kontrolą sił malijskich, francuskich czy oenzetowskiej misji Minusma. Od 2015 r. akty przemocy na północnym wschodzie Mali są coraz częstsze.

źródło:

Zobacz więcej