RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Więcej na klimat. Jest porozumienie ws. unijnego budżetu

Do europejskich rolników ma trafić 58,12 mld euro (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Do europejskich rolników ma trafić 58,12 mld euro (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Parlament Europejski i kraje członkowskie reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej porozumiały się w poniedziałek późnym wieczorem ws. unijnego budżetu na 2020 r. Zwiększono środki na działania na rzecz klimatu, badania naukowe, na małe i średnie firmy oraz na młodzież.

UE chce wprowadzić nowe oznaczenia dotyczące opon samochodowych

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie nowego systemu etykietowania opon samochodowych –...

zobacz więcej

Wstępne porozumienie zakłada, że budżet na 2020 r. będzie miał 168,7 mld euro w zobowiązaniach (środki, które UE zobowiązuje się zainwestować w 2020 r. lub przyszłych latach, ponieważ istnieje wiele wieloletnich projektów oraz programów) i 153,6 mld euro w płatnościach (fundusze, które zostaną faktycznie wydane w 2020 r.).

Zgodnie z porozumieniem, 21 proc. budżetu zostanie przeznaczone na działania związane ze zmianami klimatu. Program LIFE na rzecz środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu otrzyma 589,6 mln euro (+5,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). „Horyzont 2020”, który, jak podkreśla Komisja Europejska, w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, otrzyma do dyspozycji 13,46 mld euro (+8,8 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Część energetyczna instrumentu „Łącząc Europę”, w ramach którego realizowane są inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację istniejącej infrastruktury przesyłu energii i rozwój nowej infrastruktury, otrzyma 1,28 mld euro (+35 proc. w porównaniu z 2019 r.). Sfera dotycząca rozwiązań transportowych w instrumencie finansowym „Łącząc Europę” będzie korzystać ze środków w wysokości 2,58 mld euro.

Blisko połowa funduszy – 83,93 mld euro w zobowiązaniach (+ 4,1 proc. w porównaniu do 2019 r.) pomoże zwiększyć konkurencyjność unijnej gospodarki. Z tej kwoty 58,65 mld euro (+2,5 proc. w porównaniu do 2019 r.) zostanie przeznaczone na wyrównywanie różnic gospodarczych między państwami członkowskimi i w nich samych , a także na stymulowanie wzrostu gospodarczego, tworzenie miejsc pracy i wspieranie konwergencji za pośrednictwem europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI).

Powstał banknot zero euro. Jego zdobycie nie będzie łatwe

Pod koniec listopada w trakcie Warszawskiej Giełdy Kolekcjonerskiej będzie można zdobyć pamiątkowy banknot o wartości 0 euro. Jego zdobycie nie...

zobacz więcej

Programy dla młodzieży

Europejski globalny system nawigacji satelitarnej Galileo otrzyma wsparcie w wysokości 1,2 mld euro (+74,7 proc. w porównaniu do 2019 r.). Młodzi ludzie skorzystają natomiast z szeregu programów: 2,89 mld euro trafi na edukację w ramach Erasmus+ (+3,6 proc. w porównaniu do 2019 r.). Europejski Korpus Solidarności, który tworzy możliwości wolontariatu lub pracy przy projektach w kraju lub za granicą, otrzyma 166,1 mln euro (+15,9 proc. w porównaniu do 2019 r.).

Dla europejskich rolników trafi 58,12 mld euro. Zarządzanie bezpieczeństwem i migracją będzie nadal cieszyć się unijnym wsparciem finansowym. Przykładowo, 2,36 mld euro zostanie przeznaczone na Fundusz Azylu, Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz agencje działające w tej dziedzinie (Europol, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), EASO, eu-LISA) .

– Udało nam się dodać do projektu budżetu Komisji 850 mln euro na priorytety Parlamentu Europejskie: walka ze zmianami klimatu (ponad 500 mln euro), innowacje, badania i rozwój oraz młodzież. W szczególności program badawczy „Horyzont 2020” został dofinansowany o dodatkowe 402 mln euro, a instrument „Łącząc Europę” o 133 mln euro" - powiedziała sprawozdawczyni projektu w PE, eurodeputowana Monika Hohlmeier (EPL).

Po formalnym przyjęciu kompromisu przez Radę UE zostanie on przedłożony do zatwierdzenia komisji budżetowej PE, a następnie poddany pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym w Parlamencie Europejskim (podczas sesji listopadowej w Strasburgu). Procedurę zakończy podpisanie budżetu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Porozumienie opiera się na założeniu, że Zjednoczone Królestwo – po wystąpieniu z Unii Europejskiej najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r. – będzie nadal uczestniczyć w realizacji budżetu do końca 2020 r., tak jak gdyby było nadal państwem członkowskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej