RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PGNiG: Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem i obniżenia ceny gazu

– Spodziewamy się rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem – powiedział w programie „Gość Wiadomości” Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – To oznacza tańszą cenę gazu na najbliższe trzy lata, kiedy kontrakt z Gazpromem będzie jeszcze obowiązywał. Będziemy też mieli zasądzoną kwotę, którą nadpłaciliśmy przynajmniej od 2014 r. – wyjaśnił prezes PGNiG.

Prezes PGNiG: Zamieniamy coś, co jest uciążliwe, na LNG, gaz z Norwegii i krajowy

– To nie jest zerwanie, to nie jest wypowiedzenie. Postępujemy zgodnie z kontraktem – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak komentując decyzję...

zobacz więcej

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, potwierdził, że Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego. PGNiG zakończy umowę z Gazpromem z końcem 2022 r.

Prezes dodał, że spodziewamy się także rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem, który od trzech lat toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.

– Na przełomie 2019 i 2020 r. spodziewamy się rozstrzygnięcia, które będzie miało jeden ważny skutek: zostanie obniżona cena bieżąca gazu– wyjaśnił gość TVP Info.

Prezes Woźniak przypomniał, że już w czerwcu przyznano Polsce rację. – Że nasze podstawy do skarżenia warunków dostaw czyli ceny mają podstawę – doprecyzował.

Podkreślił, że skutkiem arbitrażu będzie ogłoszenie wyroku i tańszy gaz.

– To oznacza tańszą cenę gazu na najbliższe trzy lata, kiedy kontrakt będzie się jeszcze kończył. Będziemy też mieli zasądzoną kwotę, którą nadpłaciliśmy przynajmniej od 2014 r. – wyjaśnił. A, jak dodał, przepłacaliśmy w stosunku do cen rynkowych około miliarda złotych rocznie.

Prezes PGNiG zdradził, że Polska przygotowała się na okoliczność, jaką mieliśmy w 2016 r. kiedy Rosjanie wpuścili wodę do gazu, który przesyłają przez nasze tery terytorium. W związku z czym nie można go było używać w sieci.

– Osuszarka gazu będzie gotowa w połowie grudnia – powiedział i wyjaśnił, że będzie ona suszyć gaz na wypadek gdyby był nadmiernie zawodniony i nie nadawał się do użytku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej