RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy wolą kupować wczasy droższe i bardziej luksusowe

Z badania wynika, że turyści wolą kupować z wyprzedzeniem, korzystając z najbogatszej oferty (fot. Shutterstock/Alena Ozerova)

Polacy wolą kupować wczasy droższe i bardziej luksusowe – wynika z opublikowanego właśnie raportu Polskiej Izby Turystyki, podsumowującego sezon turystyczny 2019. W porównaniu z zeszłym rokiem spadła też liczba ofert last minute sprzedawanych po bardzo niskich cenach.

W których krajach Polacy spędzają wakacje? Znamy wyniki badania

Prawie połowa Polaków, która wybiera się w tym roku na wakacje, wyjedzie za granicę. Największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja,...

zobacz więcej

Opracowany przez Polską Izbę Turystyki raport pt. „Zagraniczne wakacje Polaków” opiera się na danych z trzech największych agentów internetowych, czyli Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl.

Jak podkreślają autorzy , prezentuje on strukturę wyjazdów i preferencje klientów biur podróży w sezonie letnim 2019, a także przedstawia pierwsze prognozy dotyczące wypoczynku w krajach egzotycznych na zbliżający się sezon zimowy 2020. Wynika z nich, że 17 proc. wykupionych wyjazdów na najbliższe ferie zimowe to kraje egzotyczne, a oprócz Egiptu i Maroka do najpopularniejszych kierunków dalekich należą: Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Malediwy; rośnie też zainteresowanie Chinami i Kubą.

Według prezesa Polskiej Izby Turystyki Pawła Niewiadomskiego, 2019 r. upłynął pod znakiem przedsprzedaży.

– Operatorzy obawiali się, że klienci odejdą od wczesnej rezerwacji i będą czekać na last minute, ale ten scenariusz się nie sprawdził – powiedział prezes.

Zaznaczył, że wyniki przedsprzedaży dowodzą, że turyści wolą kupować z wyprzedzeniem, korzystając z najbogatszej oferty i bonusów oferowanych przez organizatorów.

Dodał, że w porównaniu z latami poprzednimi wzmocniła się pozycja Turcji i Tunezji, jako kierunku wyjazdowego, straciły natomiast kraje europejskie. Zauważył, że na niezmienionym poziomie pozostała tylko Bułgaria, lekko wzrosła też liczba wyjazdów na Cypr.

Wakacje 2019. Wzrosły ceny wyjazdów zagranicznych

W polskich biurach podróży znacznie wzrosły ceny wyjazdów zagranicznych w porównaniu do ubiegłego roku. Największe zwyżki odnotowano na Cyprze i w...

zobacz więcej

– To pokazuje wciąż wysokie zapotrzebowanie na relatywnie tańsze produkty turystyczne w okresie wakacji – wskazał.

Niewiadomski przyznał, że koniec sezonu zakłócił upadek najstarszego biura podróży w Europie Thomasa Cooka, który pociągnął za sobą Neckermanna, ale na szczęście zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności zadziałały, potwierdzając stabilność rynku turystycznego – ocenił.

Z kolei, jak zaznaczył dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl Radosław Domasiewicz, wzrost wyjazdów zagranicznych z biurami podróży wzrósł w 2019 r. tylko o kilka procent, ale po ponad 30-procentowym wzroście wyjazdów w 2018 r. należy uznać za podtrzymanie wysokiej, wzrostowej fali zaufania do oferty polskiej branży turystycznej, konkurencyjnej cenowo do samodzielnie organizowanych wakacji, konkurencyjnej do oferty krajowej i przede wszystkim wiarygodnej.

Dodał, że 10-proc. wzrost przeciętnego kosztu wypoczynku nie do końca mówi o rzeczywistej skali wzrostu cen ofert.

Padł Thomas Cook. Rzesze klientów kończą urlopy i wracają do domów

Najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło w poniedziałek upadłość, pozostawiając bez pomocy setki tysięcy klientów na całym świecie....

zobacz więcej

– To raczej duży wzrost popytu na najbardziej luksusowe oferty w Turcji i Tunezji, który wywindował średni statystyczny koszt wakacji – wyjaśnił. Wskazał, że większy popyt na droższe, wysokiej jakości oferty jest efektem dobrej koniunktury gospodarczej i wzrostu płac.

Jak podkreślił prezes Fly.pl Grzegorz Bosowski, brak ostrej walki cenowej w tym roku, która charakteryzowała poprzedni sezon, jest w długofalowej perspektywie korzystny dla naszej branży. Zauważył, że touroperatorzy donoszą o dobrych wynikach i poprawie rentowności.

Według dyrektor portalu Wakacje.pl Jolanty Kołodziejczyk, w 2019 r. można było zauważyć ostrożniejsze i bardziej dopasowane do potrzeb rynku planowanie podaży ofert przez organizatorów. Przyznała, że znacznie mniej niż w 2018 r. było ofert sprzedawanych w ostatniej chwili, po bardzo niskich cenach.

– Klienci coraz częściej podróżują i coraz bardziej świadomie wybierają miejsca na urlop, a wczesne rezerwacje zapewniają dostęp do najszerszej oferty i pozwalają na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb – powiedziała szefowa Wakacji.pl.

źródło:

Zobacz więcej