RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł znany rysownik Zbigniew Jujka

Przez 30 lat Jujka był redaktorem odpowiedzialnym za graficzną stronę „Dziennika Bałtyckiego” (fot. arch.PAP/Piotr Polak)

W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Jujka, znany gdański rysownik i karykaturzysta. O śmierci artysty poinformował „Dziennik Bałtycki”, gdzie artysta publikował swoje prace przez 56 lat.

Nie żyje wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki” Maciej Parowski

Nie żyje Maciej Parowski – pisarz, krytyk i wieloletni redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Miał 72 lata. „Maciek był związany z »Fantastyką« od...

zobacz więcej

Gazeta przypomniała, że w jej redakcji Zbigniew Jujka pojawił się w 1963 r., rekomendowany przez Jacka Fedorowicza, który kończył współpracę z „Dziennikiem Bałtyckim” w związku z przeprowadzką do stolicy. Od tego czasu „Dzienniczek” Jujki ukazywał się w „Rejsach” tj. magazynowym wydaniu weekendowym „DB” niemal nieprzerwanie, poza pierwszymi tygodniami stanu wojennego.

W „Dzienniczku” autor w satyryczny sposób komentował najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne tygodnia. Przez 30 lat Jujka był też redaktorem odpowiedzialnym za graficzną stronę „Dziennika Bałtyckiego”.

Zbigniew Jujka urodził się 23 lipca 1935 r. w Starym Targu. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. A jako rysownik i satyryk zadebiutował w 1953 r. w „Gazecie Zielonogórskiej”.

Jako autor rysunków satyrycznych współpracował także z innymi pismami krajowymi (m.in. „Gościem Niedzielnym”) i zagranicznymi. Zajmował się również grafiką, plakatem oraz ilustrowaniem książek.

Zbigniew Jujka był wielokrotnie laureatem konkursów w Polsce i za granicą, otrzymał m.in. Grand Prix i złoty medal Salonu w Anconie we Włoszech (1975) oraz główną nagrodę na XVI Światowym Salonie Rysunkowym w Knokke-Heist w Belgii (1977).

Nie żyje Tomi Ungerer. Autor historii nie tylko o Księżycoludzie

Francuski rysownik, karykaturzysta i autor wydawanych także w języku polskim książek dla dzieci Tomi Ungerer zmarł w domu swojej córki w Irlandii w...

zobacz więcej

W latach 1989-96 Jujka był prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Wraz ze znawcą historii Gdańska Andrzejem Januszajtisem wydał popularny przewodnik „Z uśmiechem przez Gdańsk” (1968, 2003). Współtworzył albumową antologię „III Rzeczpospolita w karykaturze”.

Zbigniew Jujka został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznakami „Za zasługi dla Gdańska” (1973) i „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” (1974).

W 2000 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, a w 2006 r. został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

źródło:

Zobacz więcej