RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nalot na fabrykę ciastek. Zginęło co najmniej siedmiu pracowników

Co najmniej 15 pracowników, głównie z Bangladeszu i Nigru, zostało odwiezionych do szpitali (fot. Ethan Miller/Getty Images)

Co najmniej siedmiu pracowników fabryki ciastek zginęło, a 30 zostało rannych w ataku z powietrza na ten zakład w południowej dzielnicy Trypolisu, stolicy Libii – przekazało libijskie ministerstwo zdrowia. Wśród ofiar jest pięciu cudzoziemców.

Siły Libijskiej Armii Narodowej zbombardowały cywilne lotnisko

Kierownictwo misji wsparcia ONZ dla Libii (UNSMIL) potępiło w specjalnym oświadczeniu dwukrotne zbombardowanie przez siły Libijskiej Armii...

zobacz więcej

Dwóch Libijczyków oraz pracownicy z Bangladeszu, Egiptu i Nigru ponieśli śmierć w nalocie na fabrykę ciastek w dzielnicy Wadi al–Rabi, na południe od centrum – sprecyzował rzecznik resortu Amin al–Haszemi, cytowany przez AFP. Wszyscy ranni to również cudzoziemcy.

Z kolei rzecznik resortu zdrowia Malek Merset, na którego powołuje się Associated Press, podaje, że wśród zabitych jest dwóch obywateli Libii i pięciu obywateli Bangladeszu. Natomiast co najmniej 15 pracowników, głównie z Bangladeszu i Nigru, zostało odwiezionych do szpitali.

Południowe przedmieścia Trypolisu są od początku kwietnia miejscem zaciekłych walk między samozwańczymi siłami Libijskiej Armii Narodowej (ANL) generała Chalify Haftara, a siłami rządu uznawanego przez wspólnotę międzynarodową. Haftar chce odbić libijską stolicę z rąk legalnych władz kraju, uznawanych przez ONZ – wskazuje AFP.

Associated Press pisze, że siły Haftara walczą z szeregiem milicji luźno sprzymierzonych z wspieranym przez ONZ, ale słabym rządem utrzymującym się jeszcze w stolicy.

30 ofiar katastrofy w kopalni złota

Około 30 osób zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek wskutek osunięcia się ziemi w nielegalnej kopalni złota w regionie Tibesti w...

zobacz więcej

Siły lojalne wobec rządu na swej stronie na Facebooku oskarżyły o „atak dronami Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) przy wsparciu zbrodniarza wojennego Haftara”.

Od upadku reżimu Muammara Kadafiego w 2011 r. Libia rozdarta jest przez bratobójcze konflikty, przy czym niektóre obce mocarstwa oskarżane są o prowadzenie wojny zastępczej od czasu ofensywy podjętej przez Haftara – zwraca uwagę AFP. Podczas gdy ZEA, Egipt i Arabia Saudyjska oskarżane są o wspieranie Haftara, Katar i Turcja wspierają rząd jedności narodowej.

Jeden ośrodek władzy – rząd Mustafy as–Saradża, ustanowiony w 2015 r. w Trypolisie i popierany przez ONZ – działa na zachodzie, a na wschodzie w Bengazi – rząd samozwańczej ANL, którego szefem ogłosił się gen. Haftar.

Według ONZ w walkach zginęło już ponad 1000 osób, a od kwietnia 120 tys. ludzi zostało zmuszonych do przesiedlenia.

źródło:

Zobacz więcej