Poseł KO: Podnieśliśmy wiek emerytalny, przyszli po nas populiści i to zniweczyli

Senator Bogdan Zdrojewski postuluje, aby Platforma Obywatelska mówiła swoim wyborcom o konieczności podwyższenia wieku emerytalnego. Poprosiliśmy posłów Koalicji Obywatelskiej o komentarz. – Myśmy rzeczywiście kilka lat temu podjęli bardzo trudną decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego. Niestety przyszli po nas populiści i to zniweczyli. Przypomnę, że tamto podniesienie było rozłożone na 20 lat – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Zbigniew Konwiński.

Zdrojewski: Jeśli Platforma dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny

Zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna, jeżeli nie chcemy przegrać wyborów prezydenckich – oznajmił senator PO Bogdan Zdrojewski, który według...

zobacz więcej

Czy zatem obecny, obniżony przez Prawo i Sprawiedliwość wiek emerytalny jest populistyczny?

– Uważam, że PiS swoją decyzją, nie wprowadzając zachęt do dłuższej pracy, osiągając krótki, marketingowy, polityczny efekt, skazał Polaków na bardzo niskie emerytury. Są konkretne wyliczenia, które pokazują, o ile niższe będą przy tym rozwiązaniu, które wprowadził PiS. Liczyli na to, żeby dobrze wypaść w wyborach i to było głównym celem PiS-u, a nie bezpieczeństwo emerytalne Polaków – stwierdził Konwiński, który jednocześnie zapewnił, że postulat Zdrojewskiego nie jest zgodny z programem partii.

Wcześniej od Zdrojewskiego, który aspiruje do roli szefa PO, odciął się rzecznik ugrupowania Jan Grabiec.

– Bogdan Zdrojewski jest doświadczonym politykiem, ale również politykiem, który, mam nadzieję, zna stanowisko Platformy Obywatelskiej. Od lat mówimy o tym, że nie będziemy zmieniać wieku emerytalnego. Wyciągamy wnioski z wyborów sprzed czterech lat – mówił nam poseł Grabiec.

Dlaczego zatem 2,5 roku temu przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i główny ekonomista partii prof. Andrzej Rzońca mówili o „urealnieniu” wieku emerytalnego?

Zdrojewski: Jeśli Platforma dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny

Zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna, jeżeli nie chcemy przegrać wyborów prezydenckich – oznajmił senator PO Bogdan Zdrojewski, który według...

zobacz więcej

– To nie jest żadna zmiana. Profesor Rzońca i przewodniczący Schetyna mówili bardzo wyraźnie, że chodzi o zachęty w systemie finansowym – odpowiedział Grabiec.

Takie deklaracje nie przekonują jednak eurodeputowanego PiS Ryszarda Czarneckiego.

– To, co Bogdan Zdrojewski ma w sercu, na języku, to Platforma ma w głowie. Nerwowa reakcja, zaprzeczania rzecznika Grabca pokazuje, że Zdrojewski szczerze ujawnił plan Platformy. Chcą podnieść wiek emerytalny, jak obejmą władzę. Taktycznie nie chcą o tym mówić, bo to uderzyłoby w ich sondaże. Zaprzeczenia przypominają mi działania sowieckiej agencji TASS. Jak zaprzeczała to zwykle było wiadomo, że to potwierdza – powiedział.

– Mija czas, a politycy PO nie mądrzeją. Wiek emerytalny, który PO podniosła i doprowadziła do tego, że kobiety i mężczyźni mieli pracować do 67. roku życia, był złem. PO cały czas koło wieku emerytalnego kombinuje. Słowa pana Schetyny, który mówi o konieczności urealnienia wieku emerytalnego, słowa pana Zdrojewskiego, który mówi o konieczności podniesienia, deklaracje pana Tuska, który podnosił wiek emerytalny, słowa pani Kidawy-Błońskiej, że czas pokaże, jak to będzie. Dla mnie to jest nie do zaakceptowania – stwierdził szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Z takimi głosami nie zgadza się poseł KO Marcin Kierwiński. – To jest opinia Bogdana Zdrojewskiego. Ona nie ma nic wspólnego z oficjalnym stanowiskiem partii i władz partii w tym zakresie. Cały czas będziemy podkreślać, że nic, co dane, nie będzie odebrane – mówił nam polityk PO.

– Co chwilę pojawiają się albo wypowiedzi koalicjantów PO z dawnej partii Nowoczesna albo nawet samego zaplecza PO. To podważa wiarygodność partii w tym zakresie. Nie jest jasne, czy gdyby, nie daj Boże, PO wygrała wybory, jedną z pierwszych decyzji nie byłoby podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego – stwierdził senator PiS Jan Maria Jackowski.

źródło:
Zobacz więcej