RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemieckie media znów piszą o „polskich obozach”. Interwencja ambasadora RP

„Andrzej Przyłębski domaga się natychmiastowego sprostowania i poinformowania, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami” (fot. Shutterstock/ bondvit)
„Andrzej Przyłębski domaga się natychmiastowego sprostowania i poinformowania, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami” (fot. Shutterstock/ bondvit)

Niemiecki dziennik „Die Rheinpfalz” użył sformułowania „polskie obozy zagłady”, opisując uroczystości w Nadrenii Palatynacie, związane z przypadającym w niedzielę Narodowym Dniem Żałoby. Interwencję w tej sprawie natychmiast podjął polski ambasador Andrzej Przyłębski.

Niemiecki dziennik napisał o „polskim antysemityzmie”. Interweniuje ambasador RP w Berlinie

Polski ambasador w Niemczech podjął interwencję w sprawie wczorajszej publikacji dziennika „Die Welt”. Napisał on, że w Polsce 11 listopada...

zobacz więcej

Dziennik „Die Rheinpfalz” napisał, że Niemcy usiłowali dokonać całkowitej eksterminacji narodu żydowskiego „w polskich obozach zagłady”. Rzecznik prasowy polskiej ambasady Dariusz Pawłoś poinformował Polskie Radio, że w tej sprawie interweniował ambasador, profesor Andrzej Przyłębski.

– Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie oraz polskie placówki konsularne zawsze będą interweniować w sytuacjach, gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków – powiedział rzecznik ambasady.

Dodał, że „Andrzej Przyłębski domaga się natychmiastowego sprostowania i poinformowania, że obozy koncentracyjne i obozy zagłady były niemieckimi obozami, zbudowanymi w czasie II wojny światowej przez Niemców na ternie okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Polski”.

W ostatnich tygodniach niemiecka prasa kilkukrotnie używała fałszywego określenia o jakoby „polskich obozach śmierci i zagłady”. Dziennik „Welt am Sonntag” napisał z kolei, że w Polsce 11 listopada neonaziści z całej Europy wyszli na ulice z hasłami antyżydowskimi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej