RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Demontaż pomp tłoczących ścieki do zapasowego rurociągu „Czajki”

Całość instalacji awaryjnego bypassu kosztowała 35 mln zł netto (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Całość instalacji awaryjnego bypassu kosztowała 35 mln zł netto (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek rozpoczął się demontaż pomp, które tłoczyły ścieki do zapasowego rurociągu zbudowanego po awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” znajdującej się po prawej stronie Wisły – poinformował rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Sergiusz Kieruzel.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać nieczystości do Wisły. W reakcji na to premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni. Na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. W sobotę popłynęły nimi ścieki.

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad 1 km każda i średnicy 1 m. Przerzut zanieczyszczeń do obu rur zapewniał układ pomp. W jego skład wchodziło 12 tego typu urządzeń. Obecnie są one wymontowywane.

– Zgodnie z harmonogramem, demontaż rurociągu rozpocznie się w czwartek – powiedział Kieruzel. Wyjaśnił, że pierwszy zostanie rozebrany odcinek, który został ułożony na moście pontonowym przez Wisłę. – To umożliwi wojskom inżynieryjnym demontaż przeprawy i spławianie jej części – dodał rzecznik Wód Polskich.

Całość instalacji awaryjnego bypassu wybudowanego w 10 dni kosztowała 35 mln zł netto.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej