RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Bakterie będą uwalniały coraz więcej węgla. Przyspieszą zmiany klimatu

Organizmy prokariotyczne, czyli archeony i bakterie, są obecne na wszystkich kontynentach (fot. Shutterstock/paulista)
Organizmy prokariotyczne, czyli archeony i bakterie, są obecne na wszystkich kontynentach (fot. Shutterstock/paulista)

Bakterie będą adaptować się do coraz wyższych temperatur, przyczyniając się znacząco do przyspieszenia zmian klimatu – uważają naukowcy z londyńskiego Imperial College. Wyniki ich badania wskazują, że w miarę wzrostu globalnych temperatur organizmy te będą uwalniały więcej węgla w procesie oddychania.

Lekooporne bakterie zabiją 400 tys. Kanadyjczyków. Chorób i infekcji nie ma jak leczyć

W ciągu nadchodzących 30 lat lekooporne bakterie zabiją prawie 400 tys. Kanadyjczyków, gospodarka straci ok. 400 mld dolarów, a koszty...

zobacz więcej

Autorzy publikacji w „Nature Communications” uważają, że bakterie i inna grupa organizmów jednokomórkowych, archeony, mogą mieć większy wpływ na tempo ocieplania się klimatu niż sugerują to aktualne modele.

Wyniki ich badania wskazują, że w miarę wzrostu globalnych temperatur organizmy te będą uwalniały więcej węgla w procesie oddychania, co przyspieszy zmiany klimatu.

Organizmy prokariotyczne, czyli archeony i bakterie, są obecne na wszystkich kontynentach i stanowią około połowy globalnej biomasy. Większość prokariontów podczas oddychania uwalnia dwutlenek węgla. Jego ilość zależy od częstotliwości oddychania organizmu, która może zmienić się pod wpływem temperatury.

Naukowcy porównali dane o wpływie temperatury na proces oddychania u 482 organizmów prokariotycznych. Odkryli, że większość z nich w reakcji na wyższą temperaturę zaczyna uwalniać więcej węgla niż dotąd zakładano.

– Na dłuższą metę zespoły prokariotów ewoluują tak, aby były one bardziej efektywne w wyższych temperaturach, co pozwoli im zwiększać metabolizm i uwalniać więcej węgla – mówi jeden z autorów badania, dr Samraat Pawar z Imperial College.

Cząsteczka, która może wywoływać stwardnienie rozsiane

Fragment obecnego między innymi w mózgu enzymu może mieć związek z rozwojem stwardnienia rozsianego – informuje pismo „Science Translational...

zobacz więcej

Jego zespół porównywał reakcje prokariontów na zmiany temperatur w różnych warunkach i środowiskach – od słonych jezior antarktycznych o temperaturach poniżej 0 st. C. po gorące źródła o temperaturach sięgających 120 st. C.

Naukowcy ustalili, że u prokariontów występujących w umiarkowanych temperaturach występuje silna reakcja na zmiany temperatury – ich proces oddychania przyspiesza.

Zdaniem badaczy zmiany te w bliższej i dalszej perspektywie będą skutkowały dużo większymi niż się spodziewano ilościami uwalnianego przez bakterie węgla. Obecne modele klimatu i ekosystemu ich jednak nie uwzględniają. Autorzy badania mają nadzieję, że uzyskane przez nich dane pomogą w ich aktualizacji i lepszym prognozowaniu przyszłego ocieplenia.

– Te mikroorganizmy będą prawdopodobnie znacząco przyczyniały się do ilości węgla uwalnianych w wielu ekosystemach. Modele klimatu powinny więc wziąć pod uwagę ich większą wrażliwość na zmiany temperatury – potwierdza Thomas Smith, który uczestniczył w badaniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej