RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierniki na choinkę zrób już teraz

Domowe pierniczki nieodłącznie kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia (fot. Shutterstock/ Elena Cavallin)

Pierniki robione według staropolskiego przepisu powinny mieć czas, by zdążyły zmięknąć. Dlatego dobrze je przygotować już teraz.

Prawdziwe rogale świętomarcińskie – tylko z Poznania

Rogal świętomarciński – produkt o chronionej nazwie – mogą wypiekać tylko certyfikowani cukiernicy i piekarze. Tradycja pieczenia, i oczywiście –...

zobacz więcej

Pamiętajmy jednak, że ciasto z miodem i korzeniami potrzebuje czasu, by nabrać odpowiedniego smaku i konsystencji. Przygotujmy je więc odpowiednio wcześniej, najlepiej na początku grudnia. Oto staropolski przepis na pierniki katarzynki.

Do przygotowania ciasta na pierniki potrzebujemy: 1 kg mąki pszennej lub żytniej, 1,5 szklanki cukru, 1,5 szklanki miodu, 2 jajek, 3 łyżeczek sody oczyszczonej, 2-3 paczek przyprawy do pierników, łyżki masła, 2 łyżek kakao; na biały lukier potrzeba: cukru pudru, jednego białka, soku z cytryny.

Miód, cukier i masło rozpuszczamy w garnku, dodajemy korzenie, studzimy, dodajemy sodę. Do mąki wlewamy przestudzony miód z cukrem, wsypujemy kakao, stopniowo dodajemy po jednym jajku. Zagniatamy gładkie ciasto. Wałkujemy cienko i wykrawamy foremkami.

Pierniczki, aby były z wierzchu ładnie brązowe, można przed pieczeniem posmarować roztworem kawy inki.

Możemy też wykonać pierniki „witrażowe”, z okienkiem. Wtedy w dziurkę pierniczka wkładamy pokruszone landrynki i pieczemy ok. 10 minut w temperaturze 180 st. C. Pierniki witrażowe zawsze pieczemy na papierze do pieczenia i zdejmujemy je dopiero po wystudzeniu. Biały lukier przygotowujemy na zimno ze wszystkich składników, cukru pudru dodajemy tyle, by lukier był odpowiednio gęsty i dał się swobodnie wyciskać przez rękaw cukierniczy. Lukier można też zabarwiać, np. odrobiną soku malinowego na różowo lub sokiem ze szpinaku na zielono. Można też dodawać gotowe barwniki spożywcze.

źródło:
Zobacz więcej