Naimski pozostanie pełnomocnikiem rządu

Piotr Naimski (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Piotr Naimski poinformował, że pozostanie pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dalej będzie też nadzorował operatorów przesyłowych.

Naimski: Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej to przedsięwzięcie konieczne

Zbudowanie polskiej energetyki jądrowej w ciągu 20 lat, bo tyle zakłada ten program, to plan bardzo ambitny, duże przedsięwzięcie, ale dla Polski...

zobacz więcej

Jak powiedział dziennikarzom Naimski, w sprawie jego umocowania nic się nie zmienia i w nowym rządzie pozostanie na tym samym stanowisku.

Dodał, że nadal będzie nadzorował strategicznych operatorów przesyłowych: gazu – spółkę Gaz-System, energii elektrycznej – Polskie Sieci Elektroenergetyczne, oraz ropy i paliw płynnych – Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych.

Naimski poinformował też w poniedziałek – podczas polsko-amerykańskiego forum przemysłu jądrowego – że kwestia finansowania dla polskiej elektrowni jądrowej musi się rozstrzygnąć w 2020 r., żeby utrzymać harmonogram, przewidujący uruchomienie pierwszego reaktora w 2033 r.

Również w ciągu kilku miesięcy – według pełnomocnika – ma powstać nowy podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.

– To będzie całkiem nowy podmiot, w którym udziałowcem będzie strona polska. Nie zadeklarował jednak, jakie konkretne podmioty miałyby się tam znaleźć. Warunkiem jest, aby 51 proc. spółki, która będzie właścicielem i inwestorem, udziałów miały podmioty, pozostające pod kontrolą państwa – zaznaczył Naimski.

Jak wyjaśnił, do spółki „szukamy takiego partnera, który wejdzie w ten projekt na zasadzie pełnego partnerstwa, od początku do końca”. Najnowszy projekt Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. przewiduje budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW, uruchamianych stopniowo od 2033 r.

źródło:

Zobacz więcej