SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Chrabąszcze żyły już 99 mln lat temu. Znaleziono dowód

Odkrycie dotyczy m.in.  chrząszczy  (fot. SHutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH)
Odkrycie dotyczy m.in. chrząszczy (fot. SHutterstock/Bildagentur Zoonar GmbH)

Skamielinę chrabąszcza, która ma 99 milionów lat, znaleziono w Republice Związku Mjanmy (Birma). Zatopiony w bursztynie owad pochodzi z epoki kredy. Jest dowodem na to, że owady zapylające żyły 50 mln lat wcześniej niż sądzili naukowcy.

W Polsce odkryto najdłuższy tunel ucieczkowy z czasów wojny

Na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born w Bornem Sulinowie odkryto pozostałości tunelu ucieczkowego wykopanego...

zobacz więcej

Według ekspertów owad pochodzi z epoki kredy; skamielina ma ok. 99 mln lat. Należał do rodziny schylikowatych (Mordellidae), które żyją na łąkowych kwiatach.

Jak zaznaczyli, chrabąszcz miał na sobie resztki pyłku kwiatowego z rośliny dwuliściennej, która ewoluowała w wyniku kontaktu z owadami.

– Niezwykle rzadko można znaleźć okaz, w którym zarówno owad, jak i pyłek są przechowywane w jednej skamielinie. Oprócz znaczenia jako najwcześniejszego znanego bezpośredniego dowodu zapylenia roślin przez owady, okaz ten doskonale ilustruje kooperacyjną ewolucję roślin i zwierząt w tym okresie – powiedział jeden z autorów badania, David Dilcher.

Badacze zwrócili uwagę na to, że rośliny były w tym okresie już przystosowane do obecności takich owadów, bo cząstki zbudowane są w taki sposób, aby łatwo przyczepiać się do ciał zapylaczy.

Wyniki badań przedstawił zespół składający się z grupy amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Indianie i ich kolegów z Instytutu Geologii i Paleontologii w Nankinie, należącego do Chińskiej Akademii Nauk.

źródło:
Zobacz więcej