Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Trzaskowski o odbudowie Pałacu Saskiego: To może zaburzyć miejską przestrzeń

„To projekt mocarstwowy” (Fot. PAP/Mateusz Marek)

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie to projekt mocarstwowy, który może zaburzyć miejską przestrzeń – ocenił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: realizujemy deklarację LGBT+

– Deklaracja LGBT+ jest realizowana – oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak tłumaczył w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, chodzi mu o...

zobacz więcej

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rafał Trzaskowski odnosząc się do pytania, czy będzie współpracował z władzą przy odbudowie Pałacu Saskiego odparł, że współpracuje w tej sprawie z rządem. Dodał, że nie uważa, „żeby to była najpotrzebniejsza inwestycja w Warszawie”.

Dalej Trzaskowski ocenił, że „stolicy bardziej są potrzebne fundusze na Symfonię Varsofię czy obwodnicę śródmiejską, a nie mocarstwowe projekty, które mogą zaburzyć miejską przestrzeń, w tym zagrożą funkcjonowaniu w obecnym miejscu Grobu Nieznanego Żołnierza”.

Na pytanie, dlaczego wciąż nie ma w stolicy ulicy Lecha Kaczyńskiego polityk stwierdził: „Jestem za tym, żeby w stolicy powstała ulica śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to nie może być tylko moja decyzja oraz nie może być podejmowana w emocjach wyborczych”. – Myślę, że po najbliższych wyborach temat ulicy zmarłego tragicznie prezydenta wróci – dodał.

Zapowiedź odbudowy Pałacu Saskiego przedstawił w dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda. – Chciałbym, by odbudowa Pałacu Saskiego, którą dziś inaugurujemy, była symbolem nawiązania do procesu odbudowy Polski 100 lat temu oraz by była widomym znakiem Polski, która wzrasta; chcę by był to gmach publiczny, dostępny dla wszystkich – powiedział.

Pałac Saski z Grobem Nieznanego Żołnierza to najważniejszy z symboli nieodbudowanej Warszawy. Jego rekonstrukcja byłaby nie tylko odtworzeniem pięknego zabytku, ale przede wszystkim zamknięciem ramy urbanistycznej w najważniejszym dla tożsamości narodowej i kulturowej Polaków miejscu stolicy.

źródło:
Zobacz więcej