RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kto liderem Platformy? W sondażu Lubnauer walczy ze Schetyną o siódme miejsce

Obecny lider PO przegrywa m.in. z Krzysztofem Brejzą i Barbarą Nowacką (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Obecny lider PO przegrywa m.in. z Krzysztofem Brejzą i Barbarą Nowacką (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej najchętniej widzieliby w roli nowego lidera Borysa Budkę lub Małgorzatę Kidawę-Błońską. Daleko za nimi są Donald Tusk i Grzegorz Schetyna – donosi „Gazeta Wyborcza”, powołując się na wyniki sondażu. Obecny lider Platformy znalazł się na siódmym miejscu między Krzysztofem Brejzą a Katarzyną Lubnauer.

Zdrojewski: Jeśli Platforma dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny

Zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna, jeżeli nie chcemy przegrać wyborów prezydenckich – oznajmił senator PO Bogdan Zdrojewski, który według...

zobacz więcej

Gazeta przypomina, że na początku 2020 r. odbędą się wybory przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, najsilniejszej partii Koalicji Obywatelskiej. Wtedy skończy się kadencja Grzegorza Schetyny, a członkowie PO wybiorą kolejnego szefa. Głosować mogą wszyscy – korespondencyjnie lub w internecie.

Gazeta informuje, że z badania „Liczymy się z Polkami”, przeprowadzonego przez Kantar dla „Wysokich Obcasów", wynika, iż kontynuacji rządów Schetyny chciałoby zaledwie 4 proc. zwolenników Koalicji. Schetyna przegrywa nie tylko z Borysem Budką, Małgorzatą Kidawą-Błońską i Donaldem Tuskiem, ale również z Rafałem Trzaskowskim, a nawet Barbarą Nowacką. Mimo to, Schetyna nie wyklucza startu w wyborach.

Na pytanie, kto powinien być liderem Koalicji Obywatelskiej 30 proc. zwolenników KO odpowiedziało, że Budka; 23 proc., że Kidawa-Błońska, 11 proc. wskazało Tuska, 10 proc. – Trzaskowskiego, a 7 proc. – Nowacką. Na Lubnauer głosowało 3 proc.

Budka – jak informuje gazeta – jest reprezentantem tej frakcji w PO, która ma dość rządów Schetyny. Testem na jego popularność miały być wybory szefa Klubu Parlamentarnego KO, które odbyły się 12 listopada. Ostatecznie Budkę zgłosił sam Schetyna; był jedynym kandydatem.

źródło:
Zobacz więcej