RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe stawki za transmisję danych w roamingu w UE. Ile zapłacimy?

W przypadku wypowiedzenia umowy abonent jest zobowiązany do zwrotu ulgi przyznanej mu przy jej zawieraniu (fot. Shutterstock/Georgejmclittle)
W przypadku wypowiedzenia umowy abonent jest zobowiązany do zwrotu ulgi przyznanej mu przy jej zawieraniu (fot. Shutterstock/Georgejmclittle)

Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, co wynika z Polityki Uczciwego Korzystania (FUP) – poinformował UKE w komunikacie. Abonenci mają prawo do wypowiedzenia umowy, jeśli nie zgodzą się na nowe stawki.

Od środy tańsze połączenia telefoniczne między krajami UE

Od środya zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za międzynarodowe rozmowy i wiadomości SMS w obrębie Unii Europejskiej. Osoby dzwoniące ze...

zobacz więcej

Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej od 1 stycznia 2020 r. stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu w UE po naruszeniu FUP nie może być wyższa niż 15 zł netto, czyli 18,45 zł brutto.

Jak przypomniał UKE, w ramach Polityki Uczciwego Korzystania dostawca usług może naliczyć dodatkową opłatę z tytułu roamingu w przypadku stwierdzenia niestandardowego lub niewłaściwego korzystania przez klientów z usług roamingu. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład, gdy klienci stale korzystają z roamingu w Unii Europejskiej do celów innych niż okresowe podróże.

Według urzędu dostawcy są zobowiązani poinformować abonentów o zmianie ceny poprzez opublikowanie nowych stawek na stronie internetowej najpóźniej miesiąc przed rozpoczęciem obowiązywania nowych stawek.

Z kolei abonenci mają prawo do wypowiedzenia umowy, jeśli nie zgadzają się na nowe stawki. W przypadku wypowiedzenia umowy abonent jest zobowiązany do zwrotu ulgi przyznanej mu przy jej zawieraniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej