RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nawet 5 mld zł dla budżetu z aukcji częstotliwości 5G

Wysokość wpływów do budżetu zależy od operatorów sieci (fot. WIKI/Fabian Horst)
Wysokość wpływów do budżetu zależy od operatorów sieci (fot. WIKI/Fabian Horst)

– Resort cyfryzacji zakłada, że z aukcji częstotliwości dla sieci 5G w 2020 r. do budżetu może wpłynąć nawet 4 do 5 mld zł – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że wysokość tej sumy będzie zależała od operatorów sieci 5G, którzy wezmą udział w aukcjach.

Powszechna dostępność, niskie ceny usług mobilnych. Jest porozumienie w sprawie 5G

Podpisano porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki Polskie 5G do budowy infrastruktury usług 5G - poinformował prezes...

zobacz więcej

– Braliśmy pod uwagę wyniki postępowań selekcyjnych aukcji częstotliwości dla sieci 5 G np. w Niemczech, oczywiście przy zachowaniu wszystkich czynników korygujących – wyjaśnił minister. Ocenił, że „w budżecie co prawda zapisane jest mniej tych środków, ale tak naprawdę o tym, jaka to jest kwota, zdecydują ci, którzy będą chcieli zapłacić”.

Przypomniał, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma zakończyć aukcje częstotliwości dla budowanej w Polsce sieci 5G w połowie przyszłego roku. – Te środki wpłynęłyby do budżetu jeszcze w 2020 r. – podkreślił.

Minister przypomniał, że po udostępnieniu tych częstotliwości operatorzy „będą musieli zrealizować założenie, które nałoży na nich prezes UKE, czyli budowę sieci 5G w co najmniej jednym dużym polskim mieście”.

– Budowa sieci 5G będzie oparta w dużej części o istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną. Ten fakt, jak również testy sieci 5G prowadzone przez operatorów w kilku miastach w Polsce i ich obiecujące wyniki, pozwalają nam sądzić, że ten plan uda się zrealizować – powiedział.

Zdaniem Zagórskiego pierwszym miastem będzie najprawdopodobniej Warszawa, Kraków albo Łódź. Minister przypomniał, że „jednym z czynników decydujących jest głębokość rynku, zwłaszcza, że trzeba pamiętać, że smartfony 5G są cały czas droższe”.

Zagórski ocenił jednak, że ceny aparatów działających w sieci 5G będą spadać. – To jest kwestia późniejszej polityki operatorów, którą będą prowadzić, żeby zachęcać do przechodzenia i korzystania z sieci 5G. tutaj najwięcej będzie zależało od możliwości tych operatorów, którzy przystąpią do aukcji i którzy będą chcieli tę sieć budować – stwierdził.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej