RAPORT

Pogarda

Ukraińskie materiały o zbrodni NKWD na Polakach. Wystawa na Manhattanie

W wyniku sowieckich represji w latach 1937-1938 zginęło co najmniej 111 tys. Polaków  (fot. IPN/Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa Bemowo/C. Pomykało)
W wyniku sowieckich represji w latach 1937-1938 zginęło co najmniej 111 tys. Polaków (fot. IPN/Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa Bemowo/C. Pomykało)

Najnowsze

Popularne

W Nowym Jorku odbyła się amerykańska premiera wystawy o antypolskiej operacji NKWD. Na Manhattanie, w ramach VIII Przystanku Historii IPN w Nowym Jorku pokazano efekt pracy historyków Instytutu na temat jednej z największych zbrodni na narodzie polskim. W wyniku sowieckich represji w latach 1937-1938 zginęło co najmniej 111 tysięcy Polaków, a prawie 30 tysięcy zesłano do łagrów.

Ponad 100 tys. osób zabito za „kilka słów po polsku, pacierz, nazwisko” – 82. rocznica zbrodni NKWD

W Warszawie, przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, oddano hołd Polakom zamordowanym przez funkcjonariuszy NKWD. 82 lata temu, 11...

zobacz więcej

Ekspozycja prezentuje dokumenty i fakty wcześniej nieznane lub mało znane. Na 16 planszach przedstawione zostały losy osób represjonowanych w ramach tzw. operacji antypolskiej przeprowadzonej przez NKWD w Związku Sowieckim w latach 1937–1938, podczas której aresztowano ponad 143 tys. osób. Spośród nich co najmniej 111 tys. skazano na karę śmierci. Blisko 30 tys. Polaków zesłano do łagrów. To jedna z największych zbrodni przeciw narodowi polskiemu w XX w.

Wystawa powstała dzięki materiałom archiwalnym, przekazanym do IPN przez ukraińskie państwowe archiwa obwodowe w Odessie, Chmielnickim i Winnicy. Są to między innymi dowody zbrodni, rozkazy rozstrzeliwania z podpisami i pieczęciami funkcjonariuszy NKWD. Zachowało się niewiele zdjęć.

– Starano się nie dokumentować tej zbrodni poprzez fotografowanie i starano się też wymazać ślady po tych osobach – powiedział Paweł Zielony z IPN, kustosz i współtwórca wystawy.

Treść ekspozycji poruszyła amerykańską Polonię. – Wszyscy wiedzieliśmy o Katyniu, ale bardzo mało informacji było o tej zbrodni sowieckiej – przyznała jedna ze zwiedzających.

Tylko na Ukrainie, gdzie znajdowało się największe skupisko ludności polskiej w ZSRS, osądzono 55 928 Polaków, z których 47 327 zamordowano. Plansze zostały przygotowane w językach polskim i angielskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej