RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przyszłość leży w rękach młodych i przedsiębiorców. „Ekonomia Franciszka”

S. Alessandra Smerilli, pierwsza kobieta w Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego (fot. Beata Sylwestrzak)
S. Alessandra Smerilli, pierwsza kobieta w Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego (fot. Beata Sylwestrzak)

Przyszłość środowiska i klimatu zależy zarówno od ekonomistów i przedsiębiorców, jak i od młodzieży. A mówiła o tym włoska siostra zakonna i profesor ekonomii politycznej Alessandra Smerilli podczas konferencji „Ekonomia Franciszka: odpowiedź na kryzys ekologiczny?” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Synod amazoński w Watykanie. Papież spotkał się z Indianami

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą...

zobacz więcej

Siostra Alessandra Smerilli jest pierwszą kobietą powołaną do Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, pełniącej w imieniu papieża władzę ustawodawczą. W zeszłym roku s. Smerilli uczestniczyła w Synodzie Biskupów „Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania”. W rozmowie z portalem tvp.info mówiła m.in. o roli młodzieży i przedsiębiorstw w kontekście kryzysu ekologicznego.

Kryzys gospodarczy i ekologiczny dotyka cały świat. Papież̇ Franciszek wzywa więc młodych ekonomistów i przedsiębiorców do budowania nowej ekonomii. Co dokładnie oznacza „Ekonomia Franciszka”?

s. Alessandra Smerilli: Papież Franciszek zaprasza młodych, ekonomistów i przedsiębiorców, „change makers” (red. – twórców zmian), osoby chcące zmieniać świat ekonomii – zaczynając od siebie – na wydarzenie „Ekonomia Franciszka”, które odbędzie się w dniach 26-28 marca 2020 w Asyżu, w mieście św. Franciszka. Młodzi ludzie zawrą z papieżem układ mający na celu zmianę ich stylu życia oraz ich sposobu prowadzenia gospodarki.

Mierzymy się z wieloma problemami. To m.in.: kryzys ekologiczny, nierówności. A cała seria różnych spraw dała nam do myślenia, że stosowane do dzisiaj metody rozwoju gospodarki nie są najlepsze.

O jakich sprawach będą dyskutować młodzi ludzie podczas tego wydarzenia?

S. Smerilli: Asyż zostanie podzielony na 13 wiosek tematycznych. W jednej będą poruszane takie kwestie, jak: rolnictwo i sprawiedliwość, w innej – praca i leczenie. A cały program przygotowujemy na podstawie pytań, które młodzi już do nas przysyłają.

Jaka jest rola przedsiębiorców w kwestii ekonomii oraz ekologii?

S. Smerilli: Przedsiębiorstwo ma wielką rolę w kwestii zmiany gospodarki oraz poszanowania środowiska, począwszy od sposobów produkcji czy wykorzystania źródeł. Dotyczy to także procesu, w ramach którego przedsiębiorstwo używa lub ponownie wykorzystuje odpadki z produkcji. We Włoszech mamy taką firmę, która produkuje soki pomarańczowe, a następnie ze skórki pomarańczy produkuje kosmetyki do skóry. Oznacza to, że podczas procesu nic się nie marnuje i wszystko jest ponownie wykorzystane.

Premier: Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu

Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu. Pokażemy, że to jest możliwe – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Według...

zobacz więcej

Ważne jest też to, w jaki sposób przedsiębiorstwo traktuje pracowników – czy otrzymują godne wynagrodzenie. Jeśli nie ma zbyt dużych różnic między najniższą, a najwyższą pensją, oznacza to, że pracodawca podejmuje działanie, aby likwidować nierówności społeczne.

Czy również zarobek może mieć wpływ na zmianę klimatyczną bądź na kryzys ekologiczny?

S. Smerilli: Tak, ponieważ według encykliki Franciszka „Laudato Si’” wszystko jest ze sobą połączone. Kiedy mówimy o środowisku, nie możemy pominąć wołania ubogich. Jeśli robimy coś przeciwko środowisku, wykorzystujemy wtedy najuboższych. Na przykład nielegalne kopalnie złota w Peru w części amazońskiej nie są kontrolowane oraz wywołują ryzyko zachorowania. Stężenie rtęci w krwi tych pracowników jest znacznie wyższe niż zazwyczaj.

A wokół tych kopalni organizowana jest też prostytucja. Widzimy, więc, że problemy środowiska, społeczeństwa i ubóstwa przenikają się wzajemnie. Jeśli przedsiębiorstwo chce być produktywne, to musi brać pod uwagę wszystkie aspekty, ponieważ są one ze sobą połączone.

Jak możemy zmienić tę sytuację?

S. Smerilli: Nie można dokonywać wielkich zmian bez ponoszenia za to kosztów. Jeśli przedsiębiorstwa chcą dobrze traktować pracowników, to muszą w nich inwestować i obniżyć zarobki akcjonariuszy. Jeśli akcjonariusze zrozumieli, że środowisko oraz tematy społeczne są ważne, nie jest dla nich problemem, aby zarabiać mniej, bo wiedzą, że w taki sposób przyczyniają się do czegoś dobrego.

A co każdy z nas może zrobić?

Musimy zmienić naszą mentalność. Dzisiaj jednym ze znaków nadziei jest to, że konsumenci nabywają produkty z większą świadomością o ważności ich zakupów. Często nazywamy to „głosowaniem portfelem”. Musimy być bardziej świadomi, że gdy kupujemy rzeczy danej firmy, to „oddajemy głos” na tę firmę. Jeśli chcę coś zmienić, mogę zmienić moje zachowania konsumenckie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej