RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prezydent Konina apeluje o spokój w mieście. Zapowiedział zwołanie sztabu kryzysowego

Piotr Korytkowski złożył kondolencje rodzinie nieżyjącego 21-latka (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Piotr Korytkowski złożył kondolencje rodzinie nieżyjącego 21-latka (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Po zakończonej przez policję w niedzielę w Koninie w woj. wielkopolskim manifestacji w związku ze śmiercią postrzelonego przez policjanta 21-latka prezydent Konina Piotr Korytkowski zaapelował o spokój w mieście. Zapowiedział zwołanie na poniedziałek sztabu kryzysowego.

Śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia 21–latka w Koninie

Prokuratura Okręgowa w Koninie wszczęła śledztwo ws. śmiertelnego postrzelenia przez policjanta 21–letniego mężczyzny w Koninie. Postępowanie...

zobacz więcej

Po zgromadzeniu policja zatrzymała cztery osoby. Trzech policjantów zostało rannych. Apel prezydenta miasta był skierowany do mieszkańców Konina, którzy spotykają się od kilku dni przed komendą miejską policji.

21-latek został postrzelony przez policjanta w czwartek na jednym z osiedli w Koninie. Według relacji policji mężczyzna zaczął uciekać, gdy funkcjonariusze chcieli go wylegitymować. Goniący go funkcjonariusz użył broni, policja utrzymuje, że był do tego zmuszony. Przy ciele mężczyzny znaleziono nożyczki i woreczek foliowy z białym proszkiem.

– W tej chwili trwają dochodzenia wszystkich służb: policji oraz prokuratury zmierzające do tego, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności związane z tym tragicznym wydarzeniem. Natomiast nie może dochodzić do takiej sytuacji, że miasto jest sparaliżowane (...) miasto musi funkcjonować; apeluję o to, by zachowywać się bezpiecznie, by nie wznosić burd – powiedział prezydent Konina.

Piotr Korytkowski złożył kondolencje rodzinie nieżyjącego 21-latka. Wyraził nadzieję, że sprawa jego śmierci zostanie szybko wyjaśniona. Podał, że wobec rodziny „była wykonana próba pomocy psychologicznej”.

Prezydent poinformował też, że w związku z sytuacją w mieście na poniedziałek zwołał sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli miasta, straży miejskiej i policji.

Manifestacja przed konińską policją. Zatrzymano trzy osoby

Trzy osoby zostały zatrzymane po przerwanym w niedzielę wieczorem przez funkcjonariuszy zgromadzeniu przed siedzibą policji w Koninie...

zobacz więcej

Po przerwanym w niedzielę wieczorem przez funkcjonariuszy zgromadzeniu przed siedzibą policji w Koninie zatrzymane zostały cztery osoby. Wcześniej zgromadzeni przez kilkadziesiąt minut wznosili wulgarne okrzyki, rzucali w policjantów butelkami i kamieniami oraz krzyczeli: „mordercy”.

Jak poinformował oficer prasowy konińskiej policji podkom. Marcin Jankowski funkcjonariusze podjęli interwencję, ponieważ doszło do aktów znieważenia policjanta i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. – To było kopanie w tarcze, rzucanie butelkami, kamieniami, niebezpiecznymi przedmiotami – powiedział.

Podkom. Jankowski powiedział, że w działaniach ucierpiało trzech funkcjonariuszy policji, zapewnił, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Koninie postepowanie dotyczy nieumyślnego nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego i nieumyślnego spowodowania śmierci.

W piątek przeprowadzana została sekcja zwłok 21-latka.Na razie nie przeprowadzono jakichkolwiek czynności z udziałem policjanta, który oddał strzał.

Prokuratura argumentowała to jego stanem zdrowia. Śledczy zabezpieczyli nagranie z monitoringu, na którym, jak podano, przynajmniej częściowo zarejestrowany został przebieg zdarzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej