RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To wyraz troski o Kościół”. Jest petycja przeciw pochowaniu abp. Paetza w katedrze

Abp Juliusz Paetz zmarł 15 listopada (fot. PAP/Bogdan Borowiak)

Powstała petycja przeciw pochowaniu zmarłego niedawno abp. Juliusza Paetza w poznańskiej katedrze. Jak powiedział w rozmowie z portalem tvp.info ks. Daniel Wachowiak, jeden z inicjatorów petycji, jest ona „wyrazem potężnej troski o Kościół, ale też sygnałem, że nam, także przedstawicielom poznańskiego duchowieństwa, nie jest to obojętne”.

Nie żyje abp Juliusz Paetz

Nie żyje emerytowany arcybiskup Juliusz Paetz. Miał 84 lata. Informację o jego śmierci potwierdziła kuria metropolitalna w Poznaniu. Jego pogrzeb...

zobacz więcej

– Petycja jest Wyrazem naszej prośby, by sprawa abp Paetza została odpowiednio przez Kościół potraktowana. Jego śmierć spowodowała, że ta rana znów wybuchła i będzie wybuchała nadal – mówił ks. Wachowiak.

Jak dodał, wyraz troski jest skierowany do abp Gądeckiego.

Abp Juliusz Paetz zmarł w piątek. 23 lutego 2002 r. w „Rzeczpospolitej” ukazał się artykuł „Grzech w pałacu arcybiskupim”, w którym napisano, że arcybiskup Paetz molestował seksualnie kleryków i księży. Dziennik twierdził, że o skłonnościach homoseksualnych hierarchy było wiadomo od co najmniej dwóch lat, a władze kościelne nie reagowały.

Pomogła dopiero interwencja grupy świeckich w Watykanie, m.in. przyjaciółki Jana Pawła II Wandy Półtawskiej. To dzięki jej wstawiennictwu sprawa trafiła do Ojca Świętego. Abp Paetz zaprzeczał zarzutom, ale zrezygnował z funkcji metropolity w Wielki Czwartek 2002 roku. Watykan nałożył na niego zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Mimo tego arcybiskup w wielu wydarzeniach publicznych uczestniczył.

źródło:
Zobacz więcej