RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podkarpackie: Znaleziono fragmenty niemieckiej rakiety z czasów II wojny światowej [WIDEO]

„Tak wygląda Wunderwaffe wydarte ziemi po 80 latach” – napisali na Facebooku członkowie Relic Hunter (fot. Relic Hunter/screen z Facebooka)

W Niwiskach w woj. podkarpackim udało się dokonać sensacyjnego odkrycia. Jak donoszą członkowie Relic Hunter z Przemyśla, odkopali oni wspólnie z działaczami Stowarzyszenia Historycznego Perkun głowicę i inne fragmenty niemieckiej rakiety V2.

Ewakuacja szkoły na Śląsku. Saperzy usunęli niewybuch

Saperzy z gliwickiej jednostki wojskowej wywieźli w poniedziałek przed południem pocisk moździerzowy z terenu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w...

zobacz więcej

Prace wydobywcze zostały przeprowadzone w sobotę. Przy wydobywaniu V2 z ziemi konieczne było użycie koparki. Wśród odnalezionych elementów znajduje się m.in. głowica bojowa.

„Tak wygląda Wunderwaffe (niem. „cudowna broń” – red.) wydarte ziemi po 80 latach” – napisali członkowie Relic Hunter w mediach społecznościowych.

Jak informuje portal nowiny24.pl, fragmenty V2 trafią do Parku Historycznego „Blizna”. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj poligon, z którego wystrzelono odnalezioną broń.

– Udało się nam to, co nie wyszło Niemcom. Wydobyliśmy sporo fragmentów V2. Radość jest wprost nie do opisania. Wynagrodziło to cały dzień kopania, w trudnym, podmokłym terenie – powiedział portalowi nowiny24.pl Jacek Dzik, szef Relic Hunter.

V2 to nazwa rakietowych pocisków balistycznych skonstruowanych w czasie II wojny światowej przez zespół niemieckich specjalistów pod kierunkiem słynnego uczonego Wernhera von Brauna. Pierwsze próby rakiety przeprowadzono w 1942 r.

Duży wkład w zneutralizowaniu niszczycielskiego działania tej broni miał wywiad Armii Krajowej. W lutym 1943 r. Polacy namierzyli tajne zakłady zbrojeniowe w Peenemünde, gdzie produkowano V2. Przekazane informacje pozwoliły aliantom zniszczyć ośrodek. Odtąd produkcja rakiet odbywała się w zakładach rozsianych po całych Niemczech.

Po raz kolejny polski wywiad natknął się na informacje o V2 w maju 1944 r. Partyzanci odkryli wówczas niewybuch rakiety w okolicach wsi Sarnaki w woj. mazowieckim.

Plany broni oraz analizy polskich naukowców dotyczące jej budowy przewieziono do Londynu. Dane te były dla Brytyjczyków niezwykle cenne, ponieważ w tym czasie Niemcy przeprowadzali przy użyciu V2 odwetowe bombardowania stolicy Zjednoczonego Królestwa.

źródło:
Zobacz więcej